BANjALUKA - Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske (RS) nema namjeru da odustane od najavljenog obilježavanja stradanja pripadnika bivše JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i "tuzlanskoj koloni", saopštio je predsjednik ovog odbora i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović.
"Odbor će sigurno biti na liniji da se 3. maja obilježi stradanje pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu", istakao je Ristović na tematskoj konferenciji za novinare u Banjaluci, povodom hitnog zahtjeva gradonačelnika Sarajeva Alije Behmena upućenog MUP-u Kantona Sarajevo da zabrani obilježavanje godišnjice stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj.
Ristović je rekao da je premijer RS Milorad Dodik pozdravio namjeru Odbora, koji je smjelo udovoljio zahtjevu porodica poginulih pripadnika JNA da se obilježavanje stradanja održi u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, ističući da je i sam premijer Dodik izrazio želju da se toga dana nađe u Dobrovoljačkoj ulici.
On je dodao da će Odbor prije samog obilježavanja dobiti još neke informacije u vezi s tim skupom, ali da nema namjeru da odustane od onoga što dogovori Odbor i Poododbor sa kantonalnim MUP-om Sarajevo.
Ristović je rekao da je Odbor donio odluku da se ove godine stradanje obilježava tamo gdje se konkretno zločin i desio - u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i "tuzlanskoj koloni" u Tuzli, zbog dugogodišnjeg vapaja i zahtjeva porodica nastradalih pripadnika bivše JNA u tom pogledu.
"Obilježavanje stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici apsolutno nije ispolitizovano, već je isključivo namjera Odbora da udovoljimo zahtjevima porodica i da to bude miran skup bez govora i manifestacija sa upaljenim svijećama i bijelim ružama", istakao je Ristović.
On je izrazio očekivanje da će skup u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu proteći u najboljem redu uz dobro obezbjeđenje MUP-a Federacije BiH.
Odgovarajući na pitanje da li će Odbor ići na obilježavanje stradanja Srba u Dobrovoljačkoj u Sarajevu ukoliko sarajevske gradske vlasti takav skup zabrane, Ristović je rekao da Odbor nema namjeru voditi narod tamo gdje nema obezbjeđenja, ali da se nada da će MUP Kantona Sarajevo i grad Sarajevo preduzeti sve potrebne mjere bezbjednosti kako bi ljudi bezbjedno došli na mjesto obilježavanja stradanja.
On je rekao da je RS uvijek spremna da udovolji zahtjevima ostalih naroda za obilježavanjem stradanja i da takvi skupovi proteknu bez ikakvih problema.
Ristović je naveo da će Odbor u narednom periodu razmotriti inicijativu za obilježavanje stradanja Srba u Kazanima kod Sarajeva, kao i ostalim zločinima nad Srbima u proteklom ratu.
On je izrazio čuđenje najnovijim zahtjevom gradonačelnika Sarajeva Alije Behmena da se skup u Dobrovoljačkoj zabrani, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da je Pododbor na jučerašnjem sastanku sa predstavnicima MUP-a Kantona Sarajevo imao pozitivnu informaciju o tom pitanju.
"Zabrinjava informacija koju je danas iznio gradonačelnik Sarajeva i ona je zaprepastila javnost RS, a u kojoj se navodi da se u Dobrovoljačkoj ulici nije desio zločin, već da je tog dana vojna sila priznate BiH
odbranila Sarajevo ", istakao je ministar Ristović
Ristović je rekao da takav čin Behmena zabrinjava sve u RS i začuđuje da se na takav način oglašava predstavnik građanske opcije, ističući da to ne doprinosi dobrosusjedskim odnosima, posebno ako se ima u vidu kakav bi stav o tome tek imale nacionalne partije u Federaciji BiH.
Gradonačelnik Sarajeva uputio je hitan zahtjev Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani obilježavanje godišnjice zločina nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, najavljeno za 3. maj.
Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi koju su postavile paravojne formacije "Zelene beretke" i "Patriotska liga", te Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 ih je zarobljeno.