SARAJEVO - Decembarske penzije neće biti isplaćene prije Nove godine a od naredne godine moguće je smanjenje penzija i do 20 odsto, tvrde u Savezu udruženja penzionera Federacije BiH.
Ni u Zavodu MIO/PIO FBiH nisu optimisti da će penzije za decembar biti isplaćene iduće sedmice jer nema dovoljno prihoda.
"Glavnina prihoda je uz isplatu plata a to se obično dešava oko prvog. Tako je teško očekivati isplatu penzija za decembar prije Nove godine a da koeficijent ostane isti jer nema dovoljno prihoda u ovom momentu. O tome će, ipak, konačnu odluku donijeti Upravni odbor Zavoda MIO/PIO u srijedu", rekao je juče Zarif Safić, portparol ovog zavoda.
Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH, kaže da su uputili zahtjev Zavodu da im penzije isplate prije Nove godine, ali naglašava da više strahuju od iduće godine.
"Nismo sigurni da li će ispoštovati naš zahtjev da penzije isplate prije praznika iako mislim da je to moguće i da će biti dovoljno prihoda. Penzioneri više strahuju od iduće godine kada bi se moglo desiti da nam penzije umanje za čak 20 odsto jer je takav finansijski plan Vlade", istakao je Omerefendić.
Dodaje da su vidjeli nacrt budžeta za iduću godinu te da Vlada FBiH nije ni planirala da vrati dug od oko 370 miliona KM, nego će samo uplatiti 77 miliona KM što neće biti dovoljno ni za vojne penzije i korisnike koji su penzionisani po povoljnim uslovima.
"Vlada je uvela u pravo na hiljade ljudi, a sada ne izvršava obavezu prema njima nego nastoje da sve riješe preko leđa civilnih penzionera koji su najsiromašnija kategorija u društvu. Zbog svega ćemo se obratiti Međunarodnom monetarnom fondu jer pouzdano znamo da su u razgovorima s Vladom FBiH naglasili da ne smije biti smanjenja civilnih penzija", kazao je Omerefendić.
Naglasio je da danas imaju sjednicu Izvršnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH na kojoj će odlučiti koje će korake preduzeti da zaštite svoja prava u narednoj godini.
Prema posljednjim podacima, u FBiH ima oko 20.000 korisnika beneficiranih penzija koje su znatno više od onih koje prima oko 350.000 civilnih penzionera jer je prosječna penzija 348 KM.