BANJALUKA, ISTOČNO SARAJEVO - Nemanja Vasić, predsjednik Opštinskog odbora SDS-a u Prnjavoru, kazao je da će izbacivanje Dragana Kalinića iz te partije neminovno donijeti podjele u najvećoj opozicionoj stranci u RS.
"Svako koptiranje Dragana Kalinića bi bilo jačanje stranke. Onog momenta kada su u politiku uvukli matematiku i priču da li je neko sakupio 42 glasa ili nije samo je po sebi podjela", kaže Vasić.
Kalinić, bivši predsjednik SDS-a, smijenjen je u nedjelju na sjednici Predsjedništva te stranke u Bileći, a na inicijativu Regionalnog odbora Jedinice pet Istočno Sarajevo.
Vasić, kojeg je 2004, kada i Kalinića, smijenio visoki predstavnik Pedi Ešdaun, kazao je da će se u narednim danima vidjeti šta će se desiti, ističući da je očigledno da nekom ne odgovara povratak kadrova.
"Sama činjenica da nisu uvažili pismene zahtjeve najjačih odbora iz Prnjavora, Pala i Bijeljine i usmeni iz Doboja da se Kalinić koptira, već odigrali s malim igračima i počeli prebrojavanja loša je ", smatra Vasić.
Razlog za isključenje Dragana Kalinića iz SDS-a je bilo njegovo "rovarenje i podrivanje stranke" te pokušaj da tajnim lobiranjima ponovo dođe na čelo SDS-a, kaže Snežan Sokić, potpredsjednik SDS-a.
"Kalinić je radio 'ispod žita', lobirao određene funkcionere i održavao tajne sastanke, čime je unosio nemir u SDS. I sam je priznao da je pravio mrežu preko ljudi koji su bili dobri s njim da izlobira preuzimanje vlasti u SDS-u", kazao je Sokić, inače potpredsjednik SDS-a iz Izborne jedinice pet.
Sokić je zaključio da isključenje nekadašnjeg lidera te partije neće izazvati nikakve potrese u SDS-u.
Ipak, činjenice da je glasanje o isključenju Kalinića trajalo satima i da je nekoliko dana ranije od odbora SDS-a iz Bijeljine, Prnjavora, Pala i Doboja zatražen njegov povratak u GO i da su 23 člana bila protiv, govore da smjena i nije prošla baš glatko i bez potresa kako to u SDS-u žele da prikažu.
Mićo Mićić, potpredsjednik SDS-a i Opštinskog odbora Bijeljine, kaže da je stav Predsjedništva opštine Bijeljina bio da ne bi imali ništa protiv da se Kalinić koptira u GO.
Ipak, uprkos tome, Mićić je na sjednici Predsjedništva stranke glasao za isključenje Kalinića.
On kaže da je Kalinić imao problema s ljudima u Izbornoj jedinici pet koji su predložili Predsjedništvu da se isključi, a da o tome nije imao vremena da raspravlja niti jedan gradski odbor jer se sve desilo samo dva dana pred sjednicu GO.
Mićić podsjeća da su iz Izborne jedinice pet dva potpredsjednika i zamjenik predsjednika, te da su na sjednici Predsjedništva svi solidarno glasali za tu odluku.
"Ja sam ih upozorio da je u Izbornoj jedinici pet trebalo da riješe to između sebe, ali očigledno to nisu mogli", kazao je Mićić.
Kalinić je nakon isključenja rekao da će se ponovo politički angažovati u RS, pri tome ne otkrivajući na koji način će to učiniti.
Kao mogućnost se spominje da bi Kalinić u RS mogao rukovoditi Srpskom naprednom strankom Tomislava Nikolića, koji ga je svojevremeno pozivao u redove te stranke u Srbiji.
Tim potezom bi Kalinić dobio stranku, koja je doduše nerazvijena u RS, ali bi bilo za očekivati da ima dobru logističku podršku od najjače opozicione stranke u Srbiji.
Varijanta da se Kalinić priključi nekoj snažnijoj političkoj partiji je malo vjerovatna jer teško je vjerovati da bi se zadovoljio nekim nižim funkcijama.
Nakon što je Dragan Čavić formirao Demokratsku partiju, postojale su varijante da bi se mogao angažovati u toj stranci, do čega nije došlo, te je malo vjerovatno da će se i sada desiti.
Kao mogućnost se spominje i to da Kalinić formira potpuno novu stranku, ali ljudi koji dobro poznaju rad nekadašnjeg predsjednika SDS-a i Narodne skupštine RS smatraju da on nije čovjek koji je spreman da gradi stranačku infrastrukturu koja iziskuje dosta novca, ali i naporan rad na terenu.
Mladena Bosića, predsjednika SDS-a, juče nismo uspjeli da dobijemo za komentar.