BiH

Neustavnost utvrđena kod 11 zakona

D. Šajinović

BANJALUKA - U trenutnom mandatu Narodne skupštine RS zabilježeno je 11 članova različitih zakona koje je Ustavni sud RS ocijenio neustavnim, navodi se, između ostalog, u obavještenju koje je Skupštini danas podnio Džerard Selman, predsjednik Ustavnog suda RS.

Naveo je da ne postoji razlog za zabrinutost za posljedice po RS zbog uočenih nepravilnosti, s obzirom na to da Ustavni sud ima snažne mehanizme primjene svojih odluka.

"Onog trenutka kad odluka Ustavnog suda bude donesena i objavljena u 'Službenom glasniku RS', osporena odredba se uklanja iz pravnog života i ne može se više primjenjivati, a za štetne posljedice nastale do tog vremena postoje mehanizmi za naknadu", objasnio je Selman.

Opozicioni poslanici su tokom žučne rasprave podsjećali na činjenicu da su upozoravali više puta da su određene odluke sporne, ali da se, kako su naveli, skupštinska većina na njih oglušivala i unatoč tome ih izglasavala. Najviše primjedaba izneseno je na Zakon o eksproprijaciji, a pojašnjeno je da se u zakonu žalbeni postupak na oduzetu nekretninu obavljao u istoj instituciji, odnosno Geodetskoj upravi, što je Ustavni sud proglasio neustavnim.

Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine, smatra normalnim da pojedini akti budu ocijenjeni neustavnim, pojasnivši da Ustavni sud za to i postoji. Podsjetio je da je jedini zakon ocijenjen neustavnim bio zakon o praznicima, koji je predložio SDS.

Inače, poslanik Slobodan Popović juče je objavio da je istupio iz SDP-a, te da će od sada nastupati kao nezavisni poslanik. Kazao je da je razlog za to neslaganje sa stranačkim rukovodstvom, te da se još nije odlučio da li će se u budućnosti angažovati u nekoj drugoj stranci. Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija napisao je na svom Facebook profilu da mu je žao "sve i jednog čovjeka koji se razočarao, udaljio ili otišao iz SDP-a".

Skupština je popodne nastavila zasjedanje raspravom o negativnim revizorskim izvještajima. Dan za glasanje određen je za sutra.

Najčitanije