SARAJEVO - Vozovi u dijelu FBiH juče su stali jer su mašinovođe i saobraćajci "Željeznica Federacije BiH" obustavili rad zbog suspenzije predsjednika Sindikata mašinovođa Vernesa Buljugije.
Željeznički saobraćaj, bez ikakvih najava kako to zakon nalaže, obustavljen je od 6.30, a putnike su iz Sarajeva prevozili autobusi.
U Sindikatu mašnovođa tvrde da nije u pitanju štrajk, nego "spontana obustava rada" oko 1.000 uposlenih u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Mostaru, Čapljini. U Upravi "Željeznica" demantuju da je zaustavljen saobraćaj u cijeloj FBiH, te tvrde da je obustavljen samo u Sarajevu i Bihaću.
Mirsad Husković, predsjednik Sindikata mašinovođa za regiju Sarajevo, rekao je da radnici ovaj put ne traže platu, regrese ni topli obrok nego samo smjenu generalnog direktora Nedžada Osmanagića i "upravnog odbora gdje od osam ljudi sedam ima krivične prijave".
Napomenuo je da mašinovođe, otpravnici i ostali zaposleni u infrastrukturi ŽFBiH neće početi raditi do smjene direktora, te da su svjesni da ih očekuju disciplinski postupci i spremni su na to.
"Uposlenici su se spontano organizovali jer je Uprava suspendovala Vernesa Buljugiju i protiv njega je pokrenut disciplinski postupak zbog izjava u medijima. Sve što smo pričali u javnosti je istina i to je pokazao i revizorski izvještaj. Nedavno smo podnijeli i krivičnu prijavu protiv Osmanagića jer je 'Gikilu' otpisao 5,3 miliona KM duga bez znanja Vlade FBiH i ministarstva i to tri dana prije nego što je tražio saglasnost Nadzornog odbora za to", kazao je Husković.
Dodao je da su iz Uprave zvali volontere bez dana iskustva da počnu voziti vozove, što smatra rizičnim.
Istakao je da je ovo treća obustava rada u posljednje tri godine, a druga od kako je Osmanagić na čelu firme, te da ono što je dogovoreno ranijim obustavama nije ispoštovano.
Suspendovani sindikalac Vernes Buljugija kazao je da je privremeno udaljen iz firme zbog izjava kojima je navodno odavao službene tajne i štetio ugledu društva.
Nekoliko mašinovođa koje smo zatekli na peronu željezničke stanice u Sarajevu nisu htjeli davati izjave jer je tako dogovoreno sa sindikatom.
Kroz FBiH juče je trebalo saobraćati devet putničkih i više od 30 teretnih vozova.
Stariji putnik, koji je juče "lutao" peronom stanice u Sarajevu tražeći voz za Zagreb dok mu uposlenici nisu rekli da će biti autobus jer "ima nekih problema", negodovao je zbog obustave saobraćanja vozova.
"Ovo je van svake pameti. Ovo što se radi u Bosni je bruka. Pa juče su mi prodali kartu i pitam da li je sve u redu, oni kažu da nema problema. Vidi sad šta me dočeka. Niti da me obavijeste. Uzeo sam kartu za voz jer mi je lakše tako putovati. Da sam bar odmah uzeo autobusku kartu, već bih bio na putu za Zagreb", dodao je ovaj putnik.
Predsjednik Nadzornog odbora "Željeznica FBiH" i pomoćnik federalnog ministra Izet Mehinagić pozvali su radnike na posao kako se ne bi izložili suspenziji i otkazu, te podsjetili da je "prošla nezakonita obustava rada" uposlenike koštala jedne plate.
Štete
Zbog obustave željezničkog saobraćaja problema će imati i privreda s obzirom da je, kako je rekao predsjednik Privredne komore FBiH Jago Lasić, željeznica kičma velikih proizvođača iz Mostara, Sarajeva, Zenice, tuzlanskog bazena.
"Izgleda da svako može obustavljati saobraćaj kada nema države. Ispaštaće ljudi koji hoće raditi. Velike probleme imaće "Aluminij", "ArcelorMittal", koksara iz Tuzle. Dnevno će imati gubitke, ali je gore kada poslovni partner nema sigurnost hoće li dobiti robu", dodao je Lasić.
Kazne
Grupa mašinovođa nelegalno je obustavila rad i svi koji ne žele da rade biće udaljeni s posla, rekao je juče Nedžad Osmanagić, generalni direktor ŽFBiH, nakon hitnog sastanka Uprave, Nadzornog odbora kompanije i Ministarstva prometa i komunikacija FBiH.
"Trenutno imamo na raspolaganju oko 60 mašinovođa. Njih više od 20 iz Sarajeva sjedi i pravi raspored kako pokrenuti vozove", dodao je Osmanagić, koji nije znao reći kad će saobraćaj biti normalizovan.
Kazao je da će kantonalne policije biti obaviještene o nelegalnoj obustavi rada i da neće biti hapšenja, te da su direktori sektora zaduženi da organizuju nesmetano odvijanje saobraćaja i da upozore radnike na nezakonito postupanje. Osmanagić tvrdi i da je Uprava dobila podršku od šest od sedam sindikata u ŽFBiH.
"Nemam ništa protiv Sindikata mašinovođa, ali imam protiv balvan revolucije", rekao je Osmanagić.