BiH

Nijedno ministarstvo nije nadležno za plate

M. Kvočka

BANJALUKA - Radnici Doma za djecu bez roditeljskog staranja "Rada Vranješević" od 30. juna prošle godine nisu dobili nijednu platu, jer je Ministarstvo prosvjete i kulture RS nakon izvršene revizije prestalo da ih finansira uz obrazloženje da to nije u njihovoj nadležnosti, tvrde zaposleni u ovoj instituciji.

`Nalazimo se u potpunom kolapsu jer od juna prošle godine nismo dobili platu, a trenutno niko nije nadležan za finansiranje Doma`, kazao je Danilo Ponjarac, direktor Doma za nezbrinutu djecu `Rada Vranješević`.

U Ministarstvu prosvjete i kulture RS kažu da se nakon revizije ustanovilo da oni nemaju zakonsku osnovu za finansiranje Doma, budući da je riječ o ustanovi socijalnog karaktera.

Ustanove socijalne zaštite se finansiraju iz tri izvora, a jedan od njih, koji je finansirao naknade za plate zaposlenih radnika u Dječjem domu do 30. juna prošle godine, bilo je Ministarstvo za prosvjetu i kulturu.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite izdvaja sredstva za izgradnju, adaptaciju, sanaciju, renoviranje i održavanje ustanova socijalne zaštite i po toj osnovi su prošle godine izdvojili ukupno 245.000 KM.

`Naše ministarstvo nema zakonsko uporište i nadležnost za finansiranje naknada za plate radnika`, rekao je Ljubo Lepir, pomoćnik ministra za socijalnu zaštitu.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite pokrenuli su inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o osnovnom obrazovanju, po kojem bi Ministarstvo prosvjete i kulture preuzelo na sebe odgovornost za finansiranje stručnih radnika koji obavljaju vaspitno-obrazovni rad u ustanovama socijalne zaštite.

`Nastojimo da sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite pronađemo zakonsko rješenje za ovaj problem, jer ono što Ministarstvo u ovom momentu i u skladu sa zakonskim propisima može da finansira je dio koji se odnosi na vaspitni rad u toj ustanovi`, rekla je Duška Golić, portparol Ministarstva prosvjete i kulture RS.

Najčitanije