}

BiH

Nizali gubitke, a trošili mimo propisa

Nizali gubitke, a trošili mimo propisa
Nizali gubitke, a trošili mimo propisa
Maja Rener - Smajović

SARAJEVO - Preduzeće "Ceste" Mostar prošle je godine nastavilo poslovati s gubitkom, Uprava i Nadzorni odbor nisu funkcionisali, dok je sadruge strane zapošljavano mimo plana i bez konkursa, a za oko 500.000 KM troškova nema opravdanje.

U revizorskom izvještaju objavljenom juče istaknuto je da jedan član Nadzornog odbora često nije prisustvovao sjednicama tog tijela,zbog čega ono nije moglo donositi važne odluke pa su sjednice i otkazivane, ali je zato za svoj "rad"dobijao 869KM mjesečno.

Uz ovu naknadu, revizori nisu mogli potvrditi ni opravdanost isplaćenih još oko 116.000 KM za korištenje privatnog vozila u službene svrhe, troškove mobitela i reprezentacije.

Istakli su da je kod reprezentacije utvrđen slučaj da upravitelj tehničkih ispostava Mostar i Grude odobrava troškove koje je sam načinio, dok je Tehnička ispostava Kiseljak iskazala troškove bez odobrenja nadležnih,kao što su ručak za Badnjak, ručkovi s policijskim službenicima i općinskim predstavnicima.

"Firma nema procedure korištenja mobilnih telefona, ali po odobrenju Uprave 81 uposlenik ima pravo na to s limitima od 40 do 150 KM", navode revizori. Uprava je kršila zakon i jer za prijem radnika nije tražila saglasnost resornog ministarstva. Uz to su potpisivani ugovori o djelu za poslove koji su bili predviđeni sistematizacijom i pri tome plaćani daleko više od propisanog iznosa.

"Primjer je angažman za obavljanje poslova odnosa s javnošću kojim je regulirano plaćanje 1.500 KM mjesečno, a po sistematizaciji su ti poslovi vrednovani oko 950 KM", navode revizori. Plan zapošljavanja za prošlu godinu predvidio je prijem pet novih radnika, a primljeno ih je 10.

Revizori su ukazali i na kršenje pravilnika kod isplate 384.606 KM terenskog dodatka s obzirom na to da se ta naknada plaća za rad na terenu izvan mjesta zaposlenja koji je duži od 30 dana, a plaćana je i za tri dana. U izvještaju je istaknuto i da je upitan angažman kooperanata, na šta je utrošeno ukupno 946.100 KM, jer je firma opremljena i ima 266 uposlenih. Za primanja zaposlenih u "Cestama" potrošeno je oko 5,6 miliona KM. Plata direktora iznosila je oko 4.200 KM, a predsjednika NO oko 1.080 KM.

Nakon što je nedavno Uprava firme na čelu sa direktorom Ivanom Pandžom smijenjena, Enver Bijedić, ministar prometa i komunikacija FBiH, juče je kazao da će poduzeti dalje korake nakon što prouče izvještaj.

Najčitanije