BANJALUKA - Savjet ministara BiH na današnjoj sjednici ponovo će razmatrati donošenje odluke o kvalitetu tečnih naftnih derivata u BiH.
Donošenje ove odluke jedan je od uslova za realizaciju ugovora o prodaji Rafinerije nafte Brod, Rafinerije ulja Modriča i banjalučkog `Petrola` ruskoj kompaniji `NeftGazInKor` koja posluje u sklopu državne naftne kompanije `Zarubežnjeft`.
Slobodan Puhalac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kaže da je njegovo ministarstvo pripremilo kvalitetnu odluku dodajući da se nada da će ona biti i usvojena. Puhalac dodaje da je čitava priča oko privatizacije naftnog sektora RS bespotrebno ispolitizovana i iz sfere politike dospjela u dnevnu politiku.
Savjet ministara BiH je trebalo da se o odluci izjasni na prošloj sjednici, koja je, međutim, otkazana zbog nedolaska bošnjačkih ministara.
Ambasador Rusije u BiH Konstantin Šuvalov rekao je juče u razgovoru s predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem da od uspjeha projekta privatizacije naftne industrije zavise i buduće ruske investicije u BiH.
Šuvalov je uručio Špiriću pismo zamjenika predsjednika Uprave ruske kompanije `Gazprom`, u kome je izražena nada da će Savjet ministara BiH u najskorije vrijeme predložiti konstruktivno rješenje za regulisanje duga za isporučeni gas BiH od 1991. do 1995. godine, saopšteno je iz Savjeta ministara.