MOSTAR - Gradsko vijeće (GV) Mostara jučer je usvojilo Odluku o prijenosu osnivačkog udjela Hercegovačke radiotelevizije (HRT) d.o.o. Mostar trima županijama s većinskim hrvatskim stanovništvom.
Prema ovoj odluci, 45 odsto udjela vlasništva nad HRT Mostar ustupljeno je Hercegovačko-neretvanskoj županiji, 40 odsto Zapadnohercegovačkoj, a 15 odsto vlasničkog udjela dobila je Hercegbosanska županija.
Direktor HRT Mostar Vlatko Meniks smatra da odluka GV Mostara o prijenosu osnivačkih prava HRT-a na županije predstavlja konačno poštivanje ustavog prava Hrvata na javni medij na hrvatskom jeziku.
`Očekujemo kako ćemo s ovakvom postavkom financiranja bitno poboljšati kvalitet programa. Dosadašnji nedostatak novca nas je onemogućavao u stvaranju kvalitetnijeg programa`, kazao je Meniks.
Odlukom GV Mostara predviđa se da nekretnine kojima se trenutno koristi HRT Mostar ostanu u vlasništvu grada, dok će se naknada za njihovo dalje korištenje regulirati posebnim ugovorom između grada i HRT-a.
Odluku je podržalo 19 gradskih vijećnika, 11 je bilo protiv, a tri suzdržana. Protiv su glasovali vijećnici Stranke za BiH i SDA, no Odluka je donesena zahvaljujući glasovima vijećnika hrvatskih stranaka, te glasovima tri SDP-ova vijećnika. Prije glasovanja Klub bošnjačkih vijećnika zatražio je da se Gradsko vijeće o Odluci izjašnjava po načelu vitalnog nacionalnog interesa, što nisu prihvatili klubovi hrvatskog i srpskog naroda.
Skupštine i vlade Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije već su izrazile spremnost preuzeti vlasnička prava i obveze, dok Hercegovačko-neretvanska županija o tome još nije odlučivala, jer nova vlast u toj županiji još nije uspostavljena.
Ovim je dva dana prije isteka roka koji je postavio posebni izaslanik visokog predstavnika Norbert Vinterštajn, riješen status HRT-a.