BiH

Novinar i urednik Elta TV optuženi zbog prenošenja izjave

Novinar i urednik Elta TV optuženi zbog prenošenja izjave
Novinar i urednik Elta TV optuženi zbog prenošenja izjave
U. Vukić

SARAJEVO, BANJALUKA - Tužilaštvo BiH, zbog intervjua sa Milanom Mandićem, predsjednikom Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije, emitovanog na Elta televiziji, podiglo je optužnicu protiv novinara i urednika ove medijske kuće zbog širenja nacionalne mržnje.

Ovu optužnicu, koju je potpisao Izet Odobašić, tužilac Tužilaštva BiH, sudija za prethodni postupak Suda BiH je odbacio smatrajući da je sporna izjava okarakterisana kao govor mržnje na osnovu "preširokog i proizvoljnog tumačenja", međutim nakon toga tročlano vijeće Suda BiH ju je potvrdilo.  

Pored novinara i urednika, optužnica je podignuta i protiv Mandića zbog krivičnog djela širenja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

Podsjećanja radi, Mandić je rekao da je genocid u Bratuncu i Srebrenici počinjen 1992. i 1993. godine, a da se 1995. dogodio osvetnički zločin i "božja pravda".

"Optužnicu razumijemo kao grub napad na slobodu medija i neprikosnoveno pravo novinara da prenosi informacije, što je temeljna funkcija i smisao novinarstva u društvu", saopšteno je iz Elta televizije.

U saopštenju se navodi da nakon objave intervjua sa Mandićem ova medijska kuća nije dobila niti jedan prigovor, napomenu, kritiku, upit ili demanti ili reakciju na izrečeni stav, te da javnost nije prepoznala tu emisiju i tu izjavu kao raspirivanje mržnje.

"Regulatorna agencija za komunikacije BiH prati i sankcioniše svaki govor mržnje koji se pojavi u medijima. Konkretno u ovom slučaju RAK nije reagovao, što dokazuje da se ni ovlaštenom regulatoru elektronskih medija u BiH niko nije žalio da je bilo šta sporno u navedenom intervjuu", navodi se u saopštenju Elta TV i dodaje da nijedan novinar nema moć da apsolutno sve ocjenjuje te da se ne žele upuštati u procjene izrečenih riječi Mandića.

Na optužnicu protiv novinara i urednika Elta TV reagovao je i Klub novinara Banjaluka, u kojem upozoravaju da je optužnica za nesprečavanje širenja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti presedan i pokušaj uvođenja neprihvatljive prakse po kojoj bi u budućnosti novinari i urednici mogli da završe u zatvoru samo zbog prenošenja nečije izjave ili kritičkog stava.

"Najoštrije osuđujemo bilo kakav oblik govora mržnje i pozivamo regulatorna tijela za medije da reaguju, pogotovo ako novinari ili urednici svojim izjavama ili stavovima šire mržnju, razdor ili netrpeljivost bilo koje vrste, ali je nedopustivo da novinari i urednici krivično odgovaraju zbog nečega što je neko drugi rekao", navodi se u saopštenju Kluba novinara Banjaluka.

Najčitanije