SARAJEVO - OHR smatra da zaključci Vlade Republike Srpske (RS) predstavljaju "još jedan nečuven pokušaj poricanja genocida koji se dogodio u Srebrenici namjernim iskrivljavanjem utvrđenih istorijskih i pravnih činjenica i predstavljanjem pogrešnih i lažnih informacija sa namjerom da se sakrije istina".
"Iako je uvijek bilo potvrđenih ekstremista koji su pokušavali da ospore genocid, ništa ne može promijeniti činjenice o događajima u Srebrenici u julu 1995. godine. Zaključci sadašnje Vlade RS, pod vođstvom SNSD-a, diskredituju RS kako u zemlji tako i izvan nje", navodi OHR u saopštenju.
Vlada RS u ponedjeljak je održala tematsku sjednicu nakon koje je istaknuto da Vlada nema namjeru da ospori činjenicu da se u Srebrenici dogodio zločin, koji je masovno pogubljenje prouzrokovano operacijama u tom vremenu, ali izražava potrebu da se utvrdi tačno činjenično stanje i istina o Srebrenici.
Iz OHR-a navode da zaključci pokazuju "samovoljno i bešćutno omalovažavanje uticaja koji su događaji u Srebrenici imali na živote preživjelih članova porodica", te obaveze RS prema Evropskoj i Konvenciji o genocidu, kao i odgovornosti prema Aneksu sedam Dejtona i procesu traženja lica koja se još vode kao nestala.
"Izražavajući sumnje u rezultate izvještaja Komisije RS za događaje u Srebrenici, Vlada ponovo dovodi RS u poziciju da ne postupa u skladu sa zahtjevom iz obavezujuće odluke Doma za ljudska prava. Odbacivanjem odluka i činjenica koje su utvrdili Međunarodni sud pravde i Haški tribunal da je ono što se dogodilo u Srebrenici bio genocid, RS ponovo odbacuje vladavinu prava", smatraju u OHR-u.
OHR tvrdi da su lažni navodi o "pokušajima da se broj žrtava poveća pokopavanjem članova porodica" u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.
"Pozivanjem na navodni spisak sa 35 000 lica, koje su bile žrtve etničkog čišćenja paralelno sa ubijanjima, Vlada RS na neki način pobija činjenicu da su posmrtni ostaci 6 414 žrtava već nesumnjivo identifikovani dok još posmrtnih ostataka nađenih u masovnim grobnicama čeka na identifikaciju. Ovo je, kako neumjesno, tako i uvredljivo", dodaje se u saopštenju.
U OHR-u ističu da odbijanjem da imenuje predstavnika u Fondaciju "Memorijalni centar Srebrenica-Potočari", RS namjerno odbacuje svaku priliku da učestvuje u donošenju odluka u Fondaciji i pronalaženju rješenja koja idu ka pomirenju u BiH.
"Ne može postojati političko, pravno ili moralno opravdanje za zaključke Vlade RS o Srebrenici od 19. aprila kojima se osporava genocid. Vlada RS treba ponovo razmotriti zaključke i priključiti se činjenicama i zakonskim zahtjevima i djelovati u skladu sa tim, a ne nanositi emocionalni bol preživjelima, iskrivljavati istoriju i uništavati javni imidž zemlje", navodi OHR u saopštenju.
Na jučerašnjoj sjednici Vlade RS usvojena je Informacija Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina o Izvještaju Komisije za Srebrenicu sa osvrtom na informacije nekih nevladinih organizacija.