SARAJEVO - Kancelarija visokog predstavnika (OHR) do kraja godine bi mogao biti zatvoren, a visoki predstavnik prebačen u Brisel, odakle bi sa smanjenim ovlaštenjima nastavio nadgledati provođenje Dejtonskog sporazuma, prenosi "Dnevni avaz".
Ovakav razvoj situacije jedna je od najozbiljnijih opcija za razrješenje sudbine OHR-a, i to posebno nakon prijema BiH u Akcioni plan za članstvo u NATO-u (MAP) i istanbulskog samita predsjednika BiH, Srbije i Turske.
Funkcija visokog predstavnika, kao ni bonska ovlaštenja tako ne bi bila u potpunosti ukinuta, ali bi zatvaranjem kancelarije u BiH bila ograničena izvršna uloga međunarodne zajednice, a odgovornost u potpunosti prebačena domaćim vlastima.
Istovremeno, međunarodna zajednica bi briselskim sjedištem OHR-a i visokim predstavnikom koji se ne bi puno radno vrijeme bavio BiH, sebi ostavila mogućnost da interveniše samo u hitnim slučajevima, a jedna od opcija, kako prenosi list, jeste da ista osoba preuzme sličnu nadležnost i za Kosovo.
Nezvanično, ovakav plan mogao bi dobiti podršku članica Vijeća za implementaciju mira (PIC) Turske i Rusije, što je veoma važno, jer su te dvije zemlje do sada uglavnom imale potpuno oprečne stavove - Turska je tražila ostanak, a Rusija odlazak OHR-a.
"Prije nego što se uspostavi ta služba i precizira njena struktura, neće se znati kako Unija vidi i sudbinu OHR-a i EUSR-a. Da, postoji prijedlog da ostane neki izdvojeni ured visokog predstavnika, ali ništa nije precizirano u potpunosti. To će se znati u narednom periodu", kazao je izvor blizak kancelariji Ketrin Ešton.