BANjALUKA - Odbor Vlade Republike Srpske (RS) za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova obilježiće u ponedjeljak, 3. maja, godišnjicu stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici na dvije lokacije - u Istočnom Novom Sarajevu i Sarajevu, potvrđeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Obilježavanju godišnjice stradanja prisustvovaće i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović, koji je i predsjednik Odbora.
Programom obilježavanja predviđena je mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, navodi se u saopštenju iz Ministarstva.
U Istočnom Novom Sarajevu biće služen parastos u naselju Miljevići, na centralnom Spomen-krstu na Vojničkom groblju biće položeno cvijeće, a potom će biti održan okrugli sto u sali u Spomen-kosturnici.
Mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem u Sarajevu biće održana od 10.00 do 10.30 časova.
Parastos u Spomen-crkvi u Miljevićima predviđen je za 11.00 časova, u 11.20 slijedi umjetnički program ispred crkve, u 11.40 obraćanje zvaničnika, u 12.00 polaganje cvijeća na centralnom Spomen-krstu, a u 12.10 časova okrugli sto.
U Pododboru za obilježavanje godišnjice stradanja u Dobrovoljačkoj Srni je danas rečeno da pripreme obilježavanja godišnjice stradanja vojnika JNA teku uobičajeno i da za sada nema nagovještaja da se skup u federalnom Sarajevu ne može održati.
Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi, koju su postavile paravojne formacije "zelene beretke" i "patriotske lige" te Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 je zarobljeno.