SARAJEVO - Interresorna radna grupa Vlade Federacije BiH (FBiH) za izradu i sprovođenje Akcionog plana za prevenciju i borbu protiv terorizma u FBiH istakla je na današnjem sastanku u Sarajevu da se očekuju nove deportacije ljudi sa stranih ratišta, koje treba spremno dočekati kako bi mogli da se integrišu i resocijalizuju.
Član Interresorne radne grupe iz Federalne uprave policije (FUP) Nermin Sijamhodžić napomenuo je da je FUP aktivno učestvovao u donošenju Strategije BiH za borbu protiv terorizma.
"Mi smo sačinili Akcioni plan, po kojem smo postupali i koji je postigao određene rezultate. Sada ćemo biti u koordinaciji sa drugim institucijama koje će biti članovi ove interresorne radne grupe tako da će nam to olakšati budući rad", rekao je Sijamhodžić.
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Vlado Azinović konstatovano je da se većina stvari koje treba da budu u Akcionom planu već dobrim dijelom sprovode.
"Trebalo bi nam više strukture i koordinacije gdje je većina aktivnosti prilično komplementarna, naročito za povratak ljudi sa stranih ratišta. BiH je već priznata i prepoznata u regionu kao model koji bi mogao da se koristi u drugim zemljama", rekao je Azinović.
Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i bezbjednosne studije u Sarajevu Elmedin Muratbegović istakao je da je Akcioni plan naslonjen na strateško planiranje na nivou BiH i na realnu situaciju na terenu, prenose federalni mediji.
On je napomenuo da se posebna pažnja posvećuje osjetljivim kategorijama, ženama i djeci, bez bilo kakvih etiketiranja ili stigmatizovanja.