BiH

Od 16. aprila generalni štrajk

R. Rakić

SARAJEVO Zdravstveni radnici s područja Federacije BiH 16. aprila stupaju u generalni štrajk, potvrdio je juče dr Abud Sarić, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu FBiH.

Ova odluka donesena je na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva ovog sindikata, održanoj u Sarajevu.

`U generalni štrajk stupiće 88 zdravstvenih ustanova s područja cijele Federacije. Zdravstvena zaštita pružaće se samo hitnim slučajevima, dok će ostali pacijenti biti vraćeni kućama. Ovo je definitivna odluka i od nje neće biti odstupanja`, poručio je Sarić.

Oko 20.000 zdravstvenih radnika iz FBiH u junu prošle godine održalo je generalni štrajk upozorenja, pokušavajući izvršiti pritisak na Vladu FBiH i resorno ministarstvo da stupe u pregovore sa sindikatom u vezi sa usaglašavanjem granskog sa opštim kolektivnim ugovorom, kojim bi bile regulisane novčane naknade zdravstvenim radnicima.

Iako je 2000. godine potpisan granski kolektivni ugovor iz oblasti zdravstva, predstavnici ovog sindikata tvrde da se on na području FBiH ne poštuje u smislu visine plata, naknada za noćni rad, dežurstava, kao i rada nedjeljom i praznikom.

Nakon što su predstavnici Sindikata zdravstvenih radnika FBiH u septembru prošle godine najavili generalni štrajk, Ministarstvo zdravstva FBiH najavilo je otpočinjanje pregovora. Ti pregovori su, međutim, prekinuti jer je resorno ministarstvo, kako tvrde u sindikatu, samoinicijativno pozvalo i predstavnike drugih osnovnih sindikalnih organizacija, koje nisu članice ovog sindikata, a samim tim ni Saveza samostalnih sindikata BiH koji je potpisnik opšteg kolektivnog ugovora.

Najčitanije