SARAJEVO - Savjet ministara nije usvojio izvještaj o radu Instituta za nestala lica BiH jer je ocijenjeno da je sporan status Upravnog odbora kome je mandat istekao prije devet mjeseci.
U Kabinetu Nikole Špirića, predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, kazali su da ovakav UO Instituta nema kredibilitet zbog čega je i izvještaj o radu bio neprihvatljiv.
Dušan Šehovac, predsjedavajući UO Instituta, istakao je da oni nisu ni najmanje odgovorni što nije imenovan novi upravni odbor jer je to obaveza Savjeta ministara BiH, dok je izvještaj o radu u ingerencijama Kolegijuma direktora Instituta.
"Pet mjeseci prije isteka našeg mandata obavijestili smo da radimo bez jednog člana koji je otišao zbog preuzimanja druge funkcije i podsjetili da naš mandat ističe jer smo imenovani na dvije godine. Konkursnu proceduru trebalo je da provede Savjet ministara, a oni sada mogu da optužuju koga hoće", kazao je Šehovac.
Marko Jurišić, predsjedavajući Kolegijuma direktora Instituta, rekao je juče da oni nisu zvanično obaviješteni da je izvještaj o radu odbačen, te nije želio komentarisati ovakav potez Savjeta ministara.
Imenovanje UO Instituta bilo je tema niza konsultacija, ali i neslaganja dva osnivača ove institucije Savjeta ministara i Međunarodne komisije za traženje nestalih lica (ICMP).
U junu prošle godine mandat je istekao članovima UO Instituta Jadranki Duraković, Zoranu Perkoviću i Dušanu Šehovcu, koje je predložio ICMP, dok je Jasminka Džumhur, koju je predložio Savjet ministara prešla na drugu funkciju.
Savjet ministara BiH donio je zaključak u februaru prošle godine da se formira konkursna komisija od po tri člana koji će predstavljati suosnivače. Kako su nam ranije potvrdili u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, oni su početkom marta imenovali svoje članove, ali to nisu učinili iz ICMP-a.
Iz ICMP-a su početkom prošle godine uputili inicijativu da se istim članovima produži mandat, ali to nije prihvaćeno u Savjetu ministara pa je odlučeno da se raspiše konkurs, a potom su uslijedile višemjesečne i bezuspješne konsultacije.
Prije dvadesetak dana Savjet ministara donio je odluku da se raspiše konkurs za izbor članova UO Instituta.
Milan Mandić, predsjednik Saveza udruženja nestalih i zarobljenih RS, kaže da niko nije spriječio da se politika umiješa u proces traženja nestalih, a sada se umiješala i u formiranje upravnih tijela. On podsjeća da se iz udruženja sa područja RS čuju stalno kritike na račun Instituta i Srba koji tu rade.
"Ne znam samo ko će nam naći nestale ako ne bude Instituta jer samo oni imaju mandat da to rade. Šta ako ih ukinemo? Kome da se obrate porodice i koga ja da pitam gdje su kosti moga oca nakon 18 godina? Udruženja treba da pomognu informacijama i konkretnim aktivnostima, a ne samo da napadaju tri Srbina u rukovodstvu Instituta koji su kvalifikovani da rade svoj posao", istakao je Mandić.
Dodao je da svi ubiru političke poene na procesu traženja nestalih u BiH, uključujući i udruženja koja su podijeljena kao nikad do sada.
Iz ICMP-a juče nismo dobili obećane odgovore u vezi s imenovanjem članova UO Instituta čiji su suosnivač.