SARAJEVO - Kancelarija visokog predstavnika u BiH (OHR) saopštila je Srni da je na nadležnim institucijama za provođenje zakona da odrede da li okupljanje povodom 18 godina od stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici može biti održano u Sarajevu.
"Prije toga, organizatori komemoracije moraju da ispune uslove propisane odgovarajućim zakonima", naveli su iz OHR-a.
Šef Misije EUPM-a Štefan Feler nije želio da komentariše zahtjev gradonačelnika Sarajeva Alije Behmena da se zabrani obilježavanje 18 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici, a iz misije OEBS-a Srni je saopšteno da će se o tom pitanju najverovatnije sutra oglasiti.
Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen uputio je hitan zahtjev Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani obilježavanje godišnjice zločina nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, najavljeno za 3. maj.
Behmen je rekao da najavljeno obilježavanje 18 godina od stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici smatra "dijelom organizovane kampanje revizije sudski utvrđenih činjenica o napadu na BiH i zločine počinjene na njenoj teritoriji i njenim građanima".
Behmen smatra da bi održavanjem najavljene posjete "moglo doći do ozbiljnog narušavanja javnog reda, odnosno sukoba ili nasilja širih razmjera i da je stoga treba zabraniti".
Pododbor za obilježavanje značajnog istorijskog događaja "Stradanje pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine" zaključio je 9. aprila da će 18. godišnjica stradanja vojnika JNA biti obilježena na mjestu stradanja u Sarajevu.
Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi, koju su postavile paravojne formacije "Zelene beretke" i "Patriotske lige" te Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 je zarobljeno.