MOSTAR - Ministar rada i socijalne politike FBiH Perica Jelečević jučer je nakon sjednice Vlade FBiH u Mostaru izjavio da će biti pokrenuta revizija kako bi se otkrili oni koji su protuzakonito stekli status invalida i civilnih žrtava rata.
`Biće pokrenuta revizija na prostoru cijele FBiH. Pretpostavljam da će revizija zahvatiti cjelokupnu invalidsku populaciju. Stalo nam je da se uspostavi red u toj oblasti. Institut za medicinsko vještačenje će obaviti posao revizije, a vjerujem da u FBiH ima oko 30 odsto lažnih civilnih žrtava rata`, kazao je Jelečević.
Vlada je juče odlučila da iz ovogodišnjeg proračuna odobri izdvajanje dva milijuna KM za financiranje započetih, a neizgrađenih stambenih objekata branitelja i članova njihovih obitelji.
`Sredstva će biti upućena prema županijama u iznosima koji ovise od do sada izgrađenih stambenih objekata. Pri tome će biti vođeno računa o ravnopravnoj regionalnoj zastupljenosti`, priopćeno je nakon sjednice.
Vlada je također odobrila izdvajanje 447.500 KM iz proračuna za tekuću godinu za sufinanciranje razvoja stočarstva i ruralnih područja. Priopćeno je da je odluka donesena s ciljem razvoja poljoprivrede, povećanja zaposlenosti i prihoda seoskih domaćinstava, kao i osiguranje vlastitih izvora hrane.
Razmatrajući zahtjev Saveza samostalnih sindikata BiH za povećanje najniže bruto satnice, Vlada je zaključila da se na temelju rasta troškova života u prvih pet mjeseci ove godine, a prema Općem kolektivnom ugovoru, nisu stekli uvjeti za njeno povećanje.
Produžen rok za verifikaciju devizne štednje
Ministar financija FBiH Vjekoslav Bevanda je kazao kako je Vlada donijela odluku prema kojoj je rok za verificiranje stare devizne štednje produljen do 30. rujna ove godine.
`Do sada je iz proračuna FBiH isplaćeno 27 milijuna KM. Mnogi nisu vjerovali da će početi isplata stare devizne štednje, te smo se stoga odlučili produžiti rok za verifikaciju štednje za još mjesec`, kazao je Bevanda.