BANJALUKA - Opštinska vlast Srebrenice počinila je niz nepravilnosti u sprovođenju javnih tendera, uz uočeno prećutkivanje vrijednosti uloženih donatorskih sredstava, otkrila je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
Izvještaj o poslovanju opštine u 2005. godini - koji će, kako saznajemo, biti proslijeđen nadležnom tužilaštvu - otkriva niz nepravilnosti, ponajviše vezanih za zaobilaženje Zakona o javnim nabavkama i popis imovine.
Abdurahman Malkić, načelnik opštine, tvrdi ipak da izvještaj nije tako loš, ali da je spreman da odgovara pred zakonom, ako se utvrdi da je odgovoran za kršenje zakona.
`Ako sam kojim slučajem prekršio zakon ili ga nisam sproveo, to se mora ispravljati`, kazao je Malkić, koji ipak tvrdi da je uglavnom riječ o `odstupanjima, ali ne i o kršenju zakona`.
Revizori su, između ostalog, utvrdili da opština nije prikazala najmanje dva miliona maraka imovine, među njima i ulaganja humanitarnih organizacija u infrastrukturu i rekonstrukciju opštinske zgrade.
Kod tendera, najviše otkrivenih nepravilnosti odnosi se na izgradnju, popravku i održavanje puteva. Jedan dio poslova opština je ugovorila direktnom pogodbom, iako za to nije bilo zakonske opravdanosti. U slučaju tendera za zimsko održavanje puteva u 2005. godini, utvrđeno je da su na tender stigle tri ponude, ali da su potpisana četiri ugovora.
`Sva četiri su potpisana istog dana i nose potpuno isti broj ugovora`, navodi se u izvještaju. Nepravilnosti su utvrđene i kod tendera za zimsko održavanje za sezonu 2004/2005. Cijene iz ugovora razlikuju se od onih koje su preduzeća koja su dobila posao navela u tenderskoj ponudi.
`To znači da su cijene definitivno utvrđene tek naknadno, nakon otvaranja ponuda`, stoji u izvještaju. Opština je za ovaj posao platila 72.000 KM, što je 70 odsto više od vrijednosti navedenih ugovora.
Značajna odstupanja utvrđena su i kod direktne nagodbe za obnovu seoskih puteva, ugovora vrijedenog 690.000 maraka. Ta suma znatno je viša od propisanog zakonskog limita za direktne nagodbe. U više slučajeva, takođe, izvještaji o donacijama nisu dostavljani nadležnom ministarstvu, što je zakonska obaveza svake opštine.
`Ne bih, ipak, rekao je ovo toliko negativan izvještaj, već se uglavnom konstatuju neke nedorečenosti. Što se tiče popisa, situacija je sličana u cijeloj državi. Sve što je neko uložio, treba da se evidentira i to će biti ispravljeno, kako je sugerisano izvještajem`, naveo je Malkić i dodao da će ovih dana Glavnoj službi za reviziju poslati primjedbe na izvještaj, ako ih bude imao.