SJEVERNA KAROLINA - Dvojica Amerikanaca iz Sjeverne Karoline osuđena su danas na devet, odnosno osam godina zatvora zbog podrške islamskim teroristima i planiranja terorističkih napada u SAD, kao članovi osmočlane grupe u kojoj su i dvojica imigranta iz BiH i s Kosova.
Braća Zakarija Bojd (22) i Dilan Bojd (25) osuđeni su na po devet odnosno osam godina zatvora, zbog planiranja napada na bazu američkih marinaca u Kvantiku u Virdžiniji, dok će suđenje imigrantu iz BiH Anesu Subašiću (35) početi sljedeće godine.
Hisen Šerifi (26) sa Kosova, sa trojicom drugih pripadnika grupe, već je osuđen u oktobru i čeka izricanje kazne.
Braća su pred sudom priznala krivicu i razotkrila planove grupe, istakavši da ih je na sve natjerao autoritativni otac koji je bio "zadojen" ekstremnim islamističkim idejama.
Suđenje Subašiću za planiranje napada na bazu marinaca u Virdžiniji počeće u prvoj polovini sljedeće godine
Obojica su rekla da se kaju i da ih je sramota što su izdali svoju zemlju, a sud je njihovo priznanje i kajanje uzeo kao olakšavajuću okolnost, jer im je bila zaprijećena kazna od 15 godina zatvora.
FBI je počeo sa praćenjem terorističke grupe još 2005. godine, kada je otkriveno da planiraju akcije na teritoriji SAD. Otac osuđene braće, Danijel Bojd, koji je u mladosti prešao u islam, priznao je u februaru krivicu, rekavši da je on natjerao sinove da se uključe u grupu.
Suđenje Subašiću za planiranje napada na bazu marinaca u Virdžiniji počeće u prvoj polovini sljedeće godine, a braća Bojd će svjedočiti protiv svojih bivših prijatelja.
Jedan od optuženih je još u bjekstvu i vjeruje se da se nalazi u Pakistanu.