SARAJEVO, BANJALUKA - Spisak sa imenima osoba za čije je fakultetske diplome Prosvjetna inspekcija RS naredila da budu poništene stigao je u Ministarstvo odbrane BiH (MO BiH) i biće poduzete mjere da se te osobe uklone s pozicija koje zauzimaju, potvrdio je juče Enes Bećirbašić, odlazeći zamjenik ministra odbrane BiH.
Nezvanično saznajemo da u MO BiH i Oružanim snagama BiH (OS BiH) radi nekoliko stotina osoba s poništenim diplomama, od kojih su većina prošli nedavni proces otpuštanja viška radnika u MO i OS BiH.Prosvjetna inspekcija RS donijela je rješenje da se poništi 169 diploma, koje su bivša vojna lica stekla prekvalifikacijom na Fakultetu za poslovnu ekonomiju u Banjaluci. Naime, zahvaljujući višoj vojnoj školi i prekvalifikaciji za par mjeseci, 169 ljudi je dobilo menadžerske diplome. Bećirbašić kaže da ne raspolaže detaljnim informacijama o broju osoba s nevažećim diplomama, koje rade u MO i OS BiH.
`Normalan slijed događaja je da se ljudi sa diplomama nakon njihovog poništavanja uklone sa pozicija koje zauzimaju. Ima logike u razmišljanju da se provede interna istraga i da se utvrdi ko je nezasluženo došao na neku poziciju`, ističe Bećirbašić.
Sagovornik `Nezavisnih` iz OS BiH tvrdi da se najveći broj poništenih diploma u RS odnosi upravo na zaposlene u MO i OS BiH.
`Ti ljudi koji su dobili diplome za tri ili šest mjeseci zauzeli su mjesta ljudima koji su zaista studirali četiri godine, ali nisu još diplomirali. Osim 'studenata' koji su diplome dobijali u RS postoji i mnogo osoba sa fiktivnim diplomama iz FBiH. Diplome su se za 5.000 KM mogle dobiti za nekoliko mjeseci i u Kiseljaku i Goraždu`, kaže naš sagovornik i dodaje da se ne može puno uraditi dok rješenje o poništavanju diploma ne postane pravosnažno. Radmila Pejić, načelnik Prosvjetne inspekcije RS, kazala je da su se u decembru i januaru ove godine više puta obraćali pripadnici OS BiH, koji su tražili da se provjere diplome lica koja su visoku stručnu spremu stekla na fakultetima u RS.
Odlukom koju je u januaru potpisao ministar odbrane Nikola Radovanović viškom u OS BiH i MO BiH proglašeno je 2.565 vojnika, oficira i službenika MO BiH. U višak je uračunato i 600 podoficira, kojima će biti ponuđeno da nastave službu u vojsci, ali kao obični vojnici. Nakon odluke o višku uslijedilo je više stotina žalbi.