BiH

Parlamentarci o finansiranju institucija BiH

Parlamentarci o finansiranju institucija BiH
Foto: N.N. | Parlamentarci o finansiranju institucija BiH

SARAJEVO – Sjednica Predstavničkog dom parlamenta BiH počela je danas u Sarajevu, a poslanici bi trebao da u drugom čitanju razmotre i glasaju o više zakonskih prijedloga koje je u parlamentarnu proceduru uputio prethodni saziv Vijeća ministara, među kojima je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH.

Riječ je o prijedlogu zakona koji je Vijeće ministara utvrdio još 2017. godine, a čiji je cilj jačanje uloge institucije ombudsmana u promociji ljudskih prava, stvaranja uslova za uspostavljanje kvalitetnog dijaloga sa nevladinim sektorom, akademskom i međunarodnom zajednicom, te unapređenja finansijske nezavisnosti.

Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH, kojim se uvodi inspekcijski nadzor u slučaju postojanja sumnje na korupciju i nepravilnosti u radu, uključujući i nesprovođenje finansijskih propisa.

Inspekcijski nadzor će vršiti budžetski inspektorat u okviru Ministarstva finansija i trezora u Vijeću ministara na osnovu prijava pravnih i fizičkih lica, a predložena rješenja predviđaju novčane kazne za rukovodioce institucije BiH.

Uspostavljanjem ovog inspektorata BiH bi realizovala obaveze proistekle iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Među zakonskim prijedlozima u drugom čitanju su i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskoj policiji BiH, kojim se usklađuje se radnopravni status službenika Sudske policije BiH sa ostalim policijskim službenicima.

Poslanici treba da razmotre i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sistemu državne pomoći u BiH, kojim se vrši usklađivanje sistema državne pomoći sa obavezama preuzetim međunarodnim ugovorima koje je potpisala i ratifikovala BiH, a posebno obavezama koje slijede iz procesa evropskih integracija.

Predstavnički dom parlamenta BiH razmatraće i zahtjev poslanika SDS-a Dragana Mektića za razmatranje Prijedloga zakona o prestanku mandata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VTSV) BiH u sadašnjem sastavu, po hitnom postupku.

Ovaj zahtjev uvršten je na dnevni red nakon jučerašnje sjednice Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH u proširenom sasatavu, a u skladu sa Poslovnikom.

Kao razloge za usvajanje ovog zakonskog riješenja Mektić je u Prijedlogu zakona naveo, između ostalog, neusvajanje izvještaja o radu VSTS-a za 2017. i 2018. godinu, odsustvo poštivanja vladavine prava od nosilaca pravosudnih funkcija, sprege politike i pravosuđa, te donošenje nezakonitih podzakonskih akata.

Među razlozima za usvajanje Prijedloga zakona Mektić je naveo i odsustvo spremnosti pravosuđa da se bori protiv nezakonitosti u sopstvenim redovima, te ekspertski izvještaj koji je predstavio njemački pravni stručnjak Rajnhard Pribe u kojem je naglašena i slabost VSTS-a u pogledu sprovođenja temeljne istrage poslije afere "Potkivanje".

Na dnevnom redu je i više izvještaja, među kojima i izvještaji o radu Savjeta ministara u 2017. i 2018. godini, te izvještaj Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara o realizaciji Revidirane strategije BiH za sprovođenje Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma za 2017. godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije