BANJALUKA – Sjednica Narodne skupštine RS na kojoj će se raspravljati o zakonima o ukidanju rada institucija BiH u Srpskoj, izmjenama Krivičnog zakonika RS, osnivanju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Srpske i zakonu o "stranim agentima", je počela.
Na početku sjednice došlo je do pomjeranja jedne tačke dnevnog reda i objedinjavanja rasprave.
Više opozicionih poslanika najavilo je odsustvo s današnje sjednice.
Poslanicima se obratila ministrica uprave i lokalne samouprave Senka Jujić.
Jujićeva, koja je predstavila Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH je rekla da je ovaj zakon usaglađen s Ustavom RS i pravnim sistemom RS.
"Zakon donosimo po hitnom postupku a opravdanost se ogleda u činjenici da se donošenjem ovog zakona štiti opšti interes, a koji se ugleda u zaštiti ustavnog poretka RS i BiH", rekla je ona.
Istakla je da zakon stupa na snagu dan nakon objavljivanja, te da su pribavljena sva potrebna mišljenja u skladu s zakonom i propisima.
Srđan Mazalica, predsjednik Kluba SNSD-a, je rekao da je presuda koja je donesena protiv Milorada Dodika, predsjednika Srpske, ne samo napad na ustavni poredak, nego i protiv međunarodnog prava je, kako tvrdi, Kristijan Šmit, nije legalan visoki predstavnik, jer je Rusija bila protiv i nije postojao konsenzus da ga se imenuje.
"Ne može jedan pojedinac, bilo ko on bio, ne može odrediti šta je krivično djelo. To moraju uraditi izabrani poslanici u parlamentu. Ne može jedan čojek propisati krivične sankcije. U BiH se desilo upravo to", rekao je Mazalica.
Mazalica je rekao da su se Tužilaštvo i Sud BiH stavili van zakona i dali time povod da se danas u NS RS donesu ovi zakoni, koji, između ostalog, predviđaju zabranu rada ove dvije institucije, kao i SIPA i Visoki sudski i tužilački savjet BiH.
"Mi smo ovim dovedeni do zida. Ne postoji drugi izbor koji bi mi mogli da uradimo", rekao je Mazalica, i dodao je da su ranije odluke visokih predstavnika donošene uz mogućnost upotrebe sile 30 hiljada stranih vojnika koji su bili u BiH.
Mazalica je rekao da je svjestan da će ovaj zakon izazvati posljedice i da to nike jednostavan zakon, ali smatra da Srpska nema drugo rješenje kako da se izbori protiv urušavanja ustavnog poretka.
Ognjen Bodiroga, koji je govorio ispred Kluba SDS-a, je rekao da odluka o održavanju ove sjednice donesena sinoć, a da su poslanici opozicije materijal pročitali na internetu danas u podne.
"Nemoguće je spremiti četiri tačke dnevnog reda za tri sata. To je na vama i to je vaša odgovornost. Ovo što vi radite je direktan udar na Dejtonski mirovni sporazu, i Ustav Republike Srpske. Ja vas želim uvjeriti da ne ulazite u ovu avanturu", rekao je Bodiroga.
On je istakao da u Ustavu stvoji da BiH može preuzeti sve nadležnosti oko kojih se slože entiteti, te da to, prema njemu, znači da su se nadležnosti koje su prenesene dogovorom legalne.
"Sve institucije koje ste nabrojali u ovom dnevnom redu prenijeli ste sa nivoa Srpske na nivo BiH. Ako hoćete da ih vratite, morate da ih vratite na isti način kako ste ih prenijeli", rekao je Bodiroga.
"Ovim stvarate problem građanima Republike Srpske, ali i vama samima. l upozorili smo vas, nije mudro ovo što radite. Malo ko od vas je i pročitao ovaj skupštinski materijal. Možda niste ni svjesni u šta ste ušli. To su vaše odluke, mi ne želimo da uđemo u vaš avanturizam", rekao je Bodiroga.
Mladen Ilić, poslanik SNSD-a, je odgovorio Bodirozi da ima pravo na svoj stav, ali da nije tačno da se ovim dokumentima krši Dejtonski sporazum, već se vraća na početni Dejton, bez intervencija i prenosa nadležnosti.
Mirna Savić Banjac, koja se obratila ispred Kluba PDP-a, je rekla da se opozicija proteklih dana odgovorno ponašala i da nisu likovali, te da idalje smatraju da su odluke protiv Dodika politički motivisane.
Međutim, ona je rekla da ova taktika koja je uslijedila nakon te odluke nije dobra jer se RS dovodi u ćošak, i zapitala se da li su ovo ishitrene odluke koje će imati posljedice za Srpsku.
"Potrebno je uzeti mnogo više vremena da razmotrimo šta dalje, da se glave ohlade jer se vidjelo da pojedini ljudi nisu ono što su izgovarali, izgovarali hladne glave", istakla je Savić Banjac i dodala da se čini da ni predlagači ne znaju kako će se dalje stvari odvijati i koje će biti posljedice.
"Znamo li koliko je ljudi obuhvaćeno, ima li sredstava za njih, kako ćemo ih zaštititi? Ovo su krupna pitanja na koja nema odgovora", rekla je ona, misleći na ljude iz RS koji su zaposleni u državnim institucijama.
Nebojša Vukanović, poslanik liste Za pravdu i red, rekao je da se Srpska uspjela odbraniti i od NATO bombardovanja, Hrvatske i Armije BiH, a danas SNSD nije uspio da natjera ljude da dođu na miting.
"Niste mogli natejrati ljude da dođu, jer vide koja je to propast", rekao je on i dodao da se javna preduzeća raspadaju, struja poskupljuje a od naroda se traži da podrže odluke.
"Posljedice ovog što radite su vrlo opasne, nemate mehanizme kojima možete ovo da sprovedete. Nemojte da stavljate sve na kocku zbog jednog čovjeka koji kaže država to sam ja", rekao je Vukanović, i rekao da mu je žao poslanika vlasti koji moraju da glasaju.
Ana Ljubojević, potpredsjednica parlamenta, rekla je da Vukanović nije rekao istinu da ljudi nisu htjeli da dođu ispred skupštine, istakavši da je 25 hiljada građana iskazalo podršku Dodiku.
Ona je opoziciju optužila da je opozicija Republici Srpskoj, i da radi sa Trojkom u Sarajevu.
Tanja Vukomanović, poslanica PDP-a, rekla je da nije patriotski vrijeđanje opozicije i istakla da se na ludilo odluke Suda BiH ne može odgovarati drugim ludilom.
Nenad Stevandić, predsjednik skupštine, je Vukanovića optužio da vrijeđa zvaničnike Srpske i Srbije, kao i patrijarha, kako bi prošao na konkursu za ministra bezbjednosti BiH.
On je rekao da je predsjednik Dodik potpisao zakone o neobjavljivanju odluka Suda i OHR-a, i dodao da će Šmit odgovarati u Strazburu zato što je mijenjajući odredbe Dejtonskog sporazuma sebe proglasio za zakonodavca, a Ustavni sud BiH zato što je sam mijenjao svoja pravila u trenutku kada dvoje srpskih sudija nisu bili tamo.