BRČKO - Fabrika vode koja bi s kapacitetom od 330 litara u sekundi trebalo da obezbijedi uredno snabdijevanje domaćinstava i industrije u distriktu za narednih 50 godina otvorena je juče u prigradskom brčanskom naselju Plazulje.
Ovaj objekat sa "Simensovom" tehnologijom za preradu savske u pitku vodu je, s prekidima, građen četiri godine.
Šef Odjeljenja za komunalne poslove Vlade Brčko distrikta Predrag Ljubojević kaže da će probni rad Fabrike vode trajati 30 dana, odnosno 720 časova.
"U toku jednomjesečnog probnog rada biće ispitani svi biološki, hemijski i tehnički aspekti proizvodnje vode za domaćinstva, a u tom periodu ona neće biti isporučivana građanima jer je prethodno potrebno izvršiti sve analize o ispravnosti, radi pribavljanja validnih parametara i podataka za konačan ulazak u gradski cjevovod", objašnjava Ljubojević.
On naglašava da će spomenute analize u periodu probne proizvodnje biti rađene svakodnevno u laboratoriji Javnog zdravstva Brčko distrikta, a tri velike analize ugovorene su sa zvaničnim ovlašćenim institucijama iz Sarajeva i Banjaluke.
"Ukupna vrijednost izvedenih radova i opreme koja je vrhunsko dostignuće ove vrste u Evropi iznosi 10.890.000 evra, a Skupština Brčko distrikta je usvojila i Aneks ugovora prema kojem će po završetku svih radova biti isplaćeno još 197.000 evra", govori Ljubojević.
Fabrika vode se nalazi na postojećem glavnom gradskom crpilištu, neposredno uz rijeku Savu, a po ranijoj odluci Vlade i Skupštine distrikta biće predata na upravljanje Javnom preduzeću "Komunalno Brčko".
"Odmah po otvaranju JP 'Komunalno Brčko' pokreće proces
ispiranja cjevovoda koji je veoma star i u lošem stanju. Istovremeno, ulazimo u projekat glavnog magistralnog cjevovoda Potočari - Plazulje u dužini od 14 kilometara. Inače, ukupna dužina cjevovoda je oko 60 kilometara, a procjene su da će realizacija ovog obimnog i složenog posla koštati oko 60 miliona KM. Fabrika je inače projektovana na modularni rad s obzirom na dužinu cjevovoda, ali ćemo učiniti sve da voda dođe do svakog domaćinstva u onom stanju u kakvom krene sa izvorišta", navodi Ljubojević.
Fabriku su, uz prisustvo zvaničnika međunarodne zajednice i glavnog izvođača - bečkog Konzorcijuma "Wabag", svečano otvorili gradonačelnik Dragan Pajić i predsjednik Skupštine Brčko distrikta Mirsad Đapo, popivši prve čaše prerađene vode iz rijeke Save.
"Puštanjem u rad Fabrike vode obezbijeđeni su uslovi za izgradnju namjenskog cjevovoda s kapacitetom 80 litara u sekundi, kojim će se omogućiti potpuno snabdijevanje budućih prerađivačkih kapaciteta varaždinske 'Vindije' s kojom imamo potpisane ugovore o gradnji, a koji čekaju zbog problema s vodosnabdijevanjem", naglasio je Pajić.
Đapo je naveo da je Fabrika vode najkrupnija investicija koja se mora platiti s obzirom i na kreditno zaduženje.
"Insistiraću na tome da se s Javnim komunalnim preduzećem postigne dogovor o tome da krajnji potrošač - građanin distrikta ne plaća vodu iznad prosječne cijene u BiH", rekao je Đapo.