ISTOČNO SARAJEVO - Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo zatražila je u subotu od člana Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milana Bogdanića da podnese ostavku zbog izjave u kojoj je osporio legitimnost ovoj organizaciji jer su neki njeni članovi pronašli svoje najmilije.
U otvorenom pismu Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo pita Bogdanića koga je on izgubio u proteklom ratu i koje pravo ima da govori o ovoj kategoriji lica.
Ova organizacija optužuje Institut i Bogdanića da porodicama nestalih ne želi da daju pozitivne DNK nalaze, a kao primjer je naveden slučaj Avde Palića, za čije je tijelo osam godina nakon ekshumacije objavljeno da je identifikovano.
U otvorenom pismu, koje je danas novinarima ispred Spomen kosturnice u Istočnom Sarajevu pročitao predsjednik Gradske organizacije Mirko Vranić, otkazuje se podrška ove organizacije Bogdaniću.
Tražeći Bogdanićevu ostavku, porodice zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila najavile su da će protiv njega, zbog sporne izjave, podnijeti i krivičnu prijavu.
Član Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo Mirjana Simanić istakla je da je veliki broj članova ove organizacije revoltiran i uvrijeđen Bogdanićevom izjavom.
Kao demant Bogdanićeve izjave Simanićeva je navela veći broj imena članova Organizacije koji još traže svoje sinove, braću ili roditelje.
Bogdanić je juče u Istočnom Sarajevu izjavio da u Organizaciji porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila "nažalost, najveći broj ne traži svoje članove, jer predstavljaju porodice poginulih boraca koje su riješile svoje slučajeve".
Članovi porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo juče su ispred Spomen-kosturnice u Miljevićima, u Istočnom Sarajevu, izrazili nezadovoljstvo radom Instituta i negodovanje što se identifikacija srpskih žrtava ne obavlja u ovom objektu.
Zbog nezadovoljstva dosadašnjim radom Instituta za nestala lica BiH, Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo juče je saopštila da je odlučila da prekine saradnju sa ovom institucijom.