TUZLA - Zbog smanjenja novembarske i decembarske plate za dva posto, budžetski korisnici s područja Tuzlanskog kantona (TK) protestovali su jučer ispred BKC-a u Tuzli, u vrijeme održavanja redovne sjednice Skupštine TK.
"Oni hoće da smanje naše plate, dok su svoje pozicije zacementirali. Mi ćemo nastaviti svoju legitimnu borbu, a za 28. decembar smo zakazali štrajk upozorenja, koji će biti uvod u generalni štrajk. Spremni smo za razgovore s Vladom TK, ali samo kao ravnopravni partneri", kazao je Zlatan Begić, predsjednik Sindikata visokog obrazovanja.
Brojne parole, od kojih je najupečatljivija: "Narod zna - država za čovjeka", te povici i salve zvižduka nisu, međutim, omeli poslanike u Skupštini, koji niti u jednom trenutku nisu prekinuli redovnu sjednicu.
"Niti jedan naš zahtjev Vlada TK nije spremna realizovati. Tražili smo ukidanje Odluke o smanjenju plata i povlačanje iz parlamentarne procedure zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, jer prijedlog nije usaglašen s okvirnim zakonom. Vlada TK je spremna za otvaranje socijalnog dijaloga, ali mislim kako je s tim zakasnila čitavu godinu", poručuje Begić.
Plate su smanjenje zbog deficita u budžetu od oko 20 miliona KM, kaže premijer Čaučević
Ulazna vrata u BKC su u vrijeme protesta bila zaključana, a čuvali su ih policajci, koji su, također, oštećeni posljednjom odlukom Vlade TK. Naime, nakon pregovora sindikalnih predstavnika i Seada Čauševića, kantonalnog premijera, stiče se dojam da su se "zaraćene strane" dodatno konfrontirale te da Tuzlanski kanton ulazi u još dublju krizu.
Premijer Čaušević kaže da je Odluka o smanjenju plata morala biti donesena zbog deficita u budžetu od oko 20 miliona KM. Mlađan Lazić, ministar finansija TK, na čiji je prijedlog došlo do umanjenja plata, navodi da je to učinjeno kako bi spriječili bankrot.
"Odluku o smanjenju plata morali smo donijeti jer bismo u suprotnom doživjeli grčki scenario. U narednoj godini bit će dodatnih umanjenja i do 10 posto", najavljuje ministar Lazić.
Vozni parkovi
Sindikat visokog obrazovanja je tražio da budu ukinuti vozni parkovi Skupštine i Vlade TK, te da poslanicima i ministrima budu kupljeni kuponi za prevoz. Na taj način bi, kažu iz ovog sindikata, uštedjeli znatna novčana sredstva.