BiH

Potpisan sporazm o dušebrižništvu

Agencije

SARAJEVO - Ministar odbrane BiH Selmo Cikotić i apostolski nuncij u BiH nadbiskup Alesandro džEriko u petak su u Sarajevu potpisali Ugovor između BiH i Svete stolice o dušebrižništvu katoličkih vjernika pripadnika Oružanih snaga BiH.

Cikotić je nakon ceremonije potpisivanja ugovora, istakao da je u petak potpisanim ugovorom konkretizovan Osnovni ugovor između BiH i Vatikana, potpisan u aprilu 2006. godine

Prema Cikotićevim riječima, Ugovorom o dušebrižništvu katolika pripadnika Oružanih snaga poštovanje ljudskih i vjerskih prava podignuto je na nivo razvijenih demokratskih zemalja.

"Današnjim ugovorom dodatno smo osnažili saradnju i razumijevanje sa Vatikanom i dali doprinos razvoju, razumijevanju i saradnji institucija BiH i Katoličke crkve", zaključio je ministar odbrane BiH.

Apostolski nuncij u BiH ocijenio je da će ugovor pomoći da se BiH na međunarodnom nivou predstavi kao zemlja u kojoj se s poštovanjem gleda na vjerske zajednice i daje pravo značenje demokratskim načelima, posebno načelu vjerske slobode.

"Želja nam je da ugovor posluži procesu evro-atlantske integracije, koji je u centru političke rasprave ovih mjeseci", istakao je DžEriko.

Ceremoniji potpisivanja ugovora prisustvovali su nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, predstavnici Parlamentarne skupštine BiH, Savjeta ministara, komandant EUFOR-a Bernhard Bair, te predstavnici NATO štaba u Sarajevu.

Najčitanije