BiH

Potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu

V. Popović

BANJALUKA - Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, potvrdio je da će u četvrtak biti potpisan sporazum o dvojnom državljanstvu između BiH i Hrvatske.

Sporazum će prilikom dvodnevne posjete visoke delegacije Vlade Hrvatske, predvođene premijerom Ivom Sanaderom, u ime BiH potpisati Sredoje Nović, ministar civilnih poslova BiH.

Radmanović je podsjetio da je Predsjedništvo BiH donijelo odluku o promjeni potpisnika ugovora nakon čega je Nović ovlašten da potpiše dokument. Osim toga, biće potpisan i sporazum o saradnji i kontroli međudržavne granice.

`Posjeta hrvatske delegacije na čelu sa Sanaderom predstavlja prvi korak u dobrosusjedskim odnosima između dvije države i unapređenju međudržavne saradnje`, ocijenio je Radmanović.

Članovi Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i Željko Komšić i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić sa Sanaderom i njegovim saradnicima razgovaraće o situaciji u ove dvije države i regionu, jačanju bilateralnih veza, evroatlantskim integracijama i otvorenim pitanjima između službenih Sarajeva i Zagreba. Posjeta hrvatske delegacija predstavlja nastavak razgovora započetih prilikom posjete članova Predsjedništva BiH Zagrebu početkom marta.

`Uvjeren sam da će doći do rješavanja spornih pitanja oko granica, parafiranja sporazuma o luci Ploče, imovine dvije zemlje i problema izbjeglica. Ova posjeta predstavlja snažan podsticaj rješavanju svih otvorenih pitanja, koja opterećuju odnose između dvije zemlje`, dodaje Radmanović.

BiH i Hrvatska najviše se spore oko granica, a među krupnijim problemima je razgraničenje na moru kod Neuma i vlasništvo nad ostrvima Veliki i Mali Školj. Politička saglasnost, takođe, ne postoji ni u vezi sa gradnjom mosta Pelješac - kopno i povrata imovine.

Osim sa predstavnicima vlasti BiH, hrvatska delegacija na čelu sa Sanaderom, koja je juče poslijepodne doputovala u BiH, posjetiće Vrhbosansku nadbiskupiju, gdje će razgovarati s kardinalom Vinkom Puljićem. Drugog dana posjete otputovaće u Travnik gdje će posjetiti Memorijalni muzej `Rodna kuća Ive Andrića` i katolički centar `Petar Barbarić` i Novu Bilu gdje će obići bolnicu `Dr fra Mato Nikolić`. U hrvatskoj delegaciji su i ministri kulture Božo Biškupić, unutrašnjih poslova Ivica Kirin, privrede, rada i preduzetništva Branko Vukelić, te mora, saobraćaja i turizma Božidar Kalmeta.

Najčitanije