BANJALUKA - Srđan Praštalo, kandidat koalicije "Zajedno za Banjaluku", odustao je od kandidature za gradonačelnika najvećeg grada RS sedam dana nakon što je njegovo ime saopšteno javnosti.
On je danas na vanrednoj pres-konferenciji u Banjaluci kazao da ne želi da kampanju bazira na podršci neodlučnog Gradskog odbora SDS-a.
Prema Praštalovom mišljenju, ako bi podršku i dobio ona bi bila neiskrena, zbog čega je, kako je rekao, ne želi i nije mu potrebna.
"Odluku o povlačenju saglasnosti za kandidaturu donio sam jer ne želim da kampanja zavisi od ljudi koji jedan dan sjede sa mnom za istim stolom, a drugi dan u javnosti iznose stavove kako ne znaju ko sam, ni kako izgledam, kako sam neko s ulice koga neko drugi na silu pokušava da progura i kako su mladi odlučili da se igraju, ali eto, njima nije do igre", kazao je on.
Kako je rekao, potpuno je neprihvatljivo da "ti isti ljudi kao njegovu najveću manu ističu da je mlad i da nema političkog iskustva".
"To je veoma zabrinjavajuća poruka za sve mlade u Banjaluci i takav stav bi bio protivan mom programu, čija je jedna od osnovnih stvari afirmacija mladih ljudi te pružanje prilike da pokažu svoje sposobnosti", izjavio je Praštalo i dodao da je potpuno svjestan da i s eventualnom deklarativnom podrškom ne bi mogao da sprovede sve što bi građanima Banjaluke obećao kroz program koji bi zastupao.
"Takav epilog ne bi bio pošten prema Banjalučanima te sam odlučio da povučem svoju kandidaturu", zaključio je Praštalo.
Kako je kazao, ne želeći da povlačenje kandidature bilo ko iskoristi za nastavak daljih spletkarenja i dobijanje političkih poena, zadovljavajući sitne partijske interese, odlučio je da juče ne odgovara na novinarska pitanja.
Đorđe Umićević, predsjednik Gradskog odbora SDS-a, kazao je da je iznenađen Praštalovom odlukom.
"Za mene je Praštalovo povlačenje kandidature iznenađenje pogotovo što smo za danas s njim imali zakazen stastanak, na kojem bi nam iznio svoj program i plan. Koliko znam, u četvrtak uveče trebalo je da se sastane sa SNS-om", kazao je Umićević i dodao da SDS i dalje ide sa svojim kandidatom Nenadom Stevandićem.
"Taj kandidat je prijedlog opoziciji i ako opozicija želi dalje da razgovara neka se izjasni i idemo dalje u razgovore. Ako neko ima drugog kandidata, možemo i o njemu razgovarati. Ne bježimo nikada ni od jednog čovjeka, a ako je jednak ili još bolji od Stevandića bićemo prezadovoljni", kazao je Umićević.
Branislav Borenović, predsjednik Gradskog odbora PDP-a, kazao je da je Praštalova odluka opravdana, kao i to što ne želi da bude predmet šikaniranja.
"Ni sedam dana otkako je njegovo ime rečeno apsolutno niko iz GO SDS-a nije ga pozvao i razgovarao s njim. Nastavićemo da tragamo za najboljim mogućim rješenjem, ali moram reći da će to biti jako teško s ovakvom strukturom SDS-a u Banjaluci, koji je očigledno opterećen nekim svojim sitnim stranačkim interesima, gdje ne razlikuju viši interes od malog, pojedinačnog interesa unutar jedne političke partije", rekao je Borenović.
Milorad Dodik, lider SNSD-a, poručio je opoziciji da će na lokalnim izborima u Banjaluci sigurno pobijediti kandidat SNSD-a.
"To što se ujedinjuje nekoliko političkih partija da bi 'podvalile' narodu neko navodno jedinstvo govori sve o tome", kazao je Dodik.
Predstavio program
Srđan Praštalo je juče novinarima, neposredno prije nego što je objavio povlačenje kandidature, prezentovao svoj program, u kojem je predvidio smanjenje administracije, borbu protiv korupcije i veće zapošljavanje.
Opozicija ujedinjena u koaliciju "Zajedno za Banjaluku", odnosno stranke DP, PDP, SRS, NDS, SNS i NSP, 10. maja predstavile su Praštala kao svog kandidata za predstojeće lokalne izbore, dok su se predstavnici SDS-a jedini usprotivili njegovoj kandidaturi rekavši da ne mogu da podrže čovjeka kojeg ne znaju.