BiH

Pravobranilaštvo BiH: Ne primaju poštu na odmoru

Pravobranilaštvo BiH: Ne primaju poštu na odmoru
Pravobranilaštvo BiH: Ne primaju poštu na odmoru
Nihada Hasić

SARAJEVO - Mlađen Mandić, pravobranilac BiH, službenim dopisom obavijestio je sve institucije BiH, opštinske sudove i Sud BiH da Pravobranilaštvo BiH, čiji je zadatak zaštita imovinskih interesa države, neće primati poštu cijelih mjesec dana!

U dopisu, na kojem je Mandićevo ime i prezime, piše da će Pravobranilaštvo koristiti kolektivni godišnji odmor od 15. jula do 15. augusta ove godine, po odluci Kolegija ove institucije, i da u tom periodu neće primati poštu.

Mandić kaže da ne vidi ništa sporno u ovom dopisu i u korištenju kolektivnog godišnjeg odmora. Isprva je tvrdio i da nije tačno da su ostale institucije obavijestili kako za vrijeme kolektivnog odmora neće primati poštu. Kad smo se pozvali na njegov dopis, tvrdnje je ublažio.

"To ne znači da niko neće raditi u Pravobranilaštvu. Većina će ići na kolektivni, ali ostaćemo ja i Kemo, koji prima poštu", rekao je Mandić.

Nakon našeg podsjećanja da u dopisu piše drugačije o prijemu pošte, ponudio je dodatno objašnjenje.

"Svoj kolektivni godišnji uskladili smo s vremenom kad godišnji koriste zaposleni u sudovima, jer smo poslom vezani za njih. Taj dopis poslali smo više iz predostrožnosti i to je samo obavještenje institucijama da nam u periodu kolektivnog odmora ne šalju nešto što baš ne moraju", dodao je Mandić, ponavljajući da će za vrijeme kolektivnog godišnjeg odmora on raditi zbog sudskih rasprava, koje se vode po tužbama protiv bh. institucija, a koje ne trpe odlaganje.

Naglasio je da je sasvim moguće i da je "sporni" dopis potpisao neko od njegovih dvoje zamjenika, ali je nakon primjedbe da je na obavještenju njegovo ime i prezime zaključio da je, bez obzira na to ko je potpisnik, to, ipak, sve njegova odgovornost.

Mandić kaže da ne zna zašto je sa sjednice Vijeća ministara BiH, održane u utorak, sa dnevnog reda skinut Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH u prošloj godini.

"Izvještaj je ranije jednoglasno usvojen u oba doma bh. parlamenta, a zašto ga nije usvojio Savjet ministara, to ne znam", rekao je Mandić.

Nezvanično saznajemo da je Nikola Špirić, ministar finansija i trezora BiH, na sjednici Vijeća ministara, tražio da se sa dnevnog reda skine Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH upravo zbog dopisa o kolektivnom godišnjem odmoru ove institucije. Prema neslužbenim informacijama, Špirić je smatrao nedopustivim da institucija koja je nadležna da zastupa sve institucije BiH

u sudskim sporovima, koji su vrlo često u milionskim iznosima, cijeli mjesec ne prima ni poštu, što više govori o njihovom radu, nego izvještaj koji su dostavili.

 

Najčitanije