BiH

Pravoslavni vjernici obilježili Zadušnice

N. TADIĆ

BANJALUKA - Pravoslavni vjernici širom BiH juče su odlaskom na groblja i paljenjem svijeća za pokoj duša srodnika i prijatelja obilježili pravoslavni praznik Zadušnice.

Veliki broj pravoslavnih vjernika u Banjaluci je juče prislužio svijeće za najmilije, a mnogi raseljeni Srbi otišli su da posjete groblja u svom zavičaju.

Delegacije opštinskih boračkih organizacija u Srebrenici i Bratuncu juče su na Zadušnice prislužili svijeće na spomen-obilježja i grobove poginulih boraca Vojske RS. Veliki broj članova raseljenih srpskih porodica iz sarajevskih opština, koji žive u Srebrenici i Bratuncu, samoorganizovano su otputovali u Sokolac, gdje su prislužili svijeće srodnika sahranjenih na Vojničkom spomen-groblju.

Ovo su prve Zadušnice u ovoj godini i obilježavaju se osam dana prije početka Velikog posta. Osim ovih, prema kalendaru SPC postoje Duhovske, Miholjske i Mitrovske zadušnice, kada se služe parastosi za sve mrtve. Prema učenju Crkve, na Zadušnice dužnost vjernika je da se mole u hramovima i na grobljima, kao i da čine milostinju za pokoj duše umrlih. Tih dana ljudi posjećuju i uređuju grobove svojih bližnjih, osvećuje se žito, obavlja se parastos ili pomen, a sveštenik prekađuje i preliva vinom grob. Obilježje Zadušnica jeste paljenje svijeća za pokoj duša, a ako su srodnici sahranjeni daleko i nije moguće otići na groblje, onda se u crkvi služi pomen. Običaj je da se zapali svijeća i za one kojima nema ko da zapali svijeću. Sjećanje na preminule proističe iz pravoslavnog učenja o definiciji Crkve po kojoj ona predstavlja zajednicu živih i mrtvih kroz sva vremena.

Požar u pomoćnom objektu crkve Svete trojice

U pomoćnom objektu crkve Svete trojice u Banjaluci, predviđenom za paljenje svijeća, juče je izbio požar nakon što je određen broj svijeća zapaljen mimo predviđenog prostora. Dežurna vatrogasna služba Banjaluka na vrijeme je zaustavila širenje vatre, a u požaru nije bilo povrijeđenih, niti je pričinjena veća materijalna šteta.

`Juče su u prijepodnevnim časovima održane dvije liturgije povodom obilježavanja Zadušnica, nakon čega je mnogo vjernika ispred crkve palilo svijeće za pomen mrtvima. Ovakve nezgode nisu nikakva rijetkost pri obilježavanju velikih praznika`, objasnio je đakon Vladislav Radujković. Istakao je da su u vrijeme izbijanja požara svi sveštenici bili na grobljima, u crkvi su ostali samo ljudi zaduženi za prodaju svijeća, koji su zvali vatrogasce. 

`U crkvi postoje aparati za gašenje požara, ali se radi o aparatima manjeg kapaciteta. Mada nije u pitanju veliki požar, ipak je dobro da su pozvali nas u pomoć`, kazao je Mladen Mihajlović, zamjenik komandira dežurne vatrogasne službe Banjaluka.

Najčitanije