ISTOČNO SARAJEVO - Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo odlučila je da prekine saradnju sa Institutom za nestala lica BiH, jer nije zadovoljna dosadašnjim radom ove institucije.
Mirko Vranić, predsjednik ove organizacije, rekao je u petak da se porodice ne slažu da se identifikacija srpskih žrtava obavlja u mjestu u kojem je zločin izvršen.
"Ona se može vršiti i u Republici Srpskoj i na taj način neće biti zaobiđene njene institucije, a posebno porodice koje tragaju za svojim nestalima", naveo je Vranić.
Kazao je da su porodice ogorčene, jer ih niko nije obavijestio da će juče u prostorijima Instituta za nestala lica u Istočnom Sarajevu biti obavljena identifikacija više srpskih žrtava.
"Slučajno smo saznali da se u nekom privatnom objektu vrši identifikacija. Tražimo da to bude obavljano u ovoj spomen-kosturnici u Miljevićima, koja je i napravljena s tom namjenom i u kojoj su posmrtni ostaci 376 nestalih. Naše porodice se ubuduće neće odazivati na pozive za identifikaciju ako ona ne bude vršena ovdje ", istakao je Vranić.
Milan Bogdanić, član Kolegijuma direktora Instituta, kazao je da se u objektu koji Vranić spominje od 1996. godine vrše identifikacije i da su tu dolazili i prije osnivanja Instituta.
"Ovo više nema nikakvog smisla. Poštujemo svaku žrtvu i one roditelje koji su došli pred kosturnicu da iskažu nezadovoljstvo i one koji su došli istog dana da identifikuju svoju djecu", naglasio je Bogdanić i dodao da je Institut jedini nadležan za ovaj posao.
"Ne znam kome bismo se drugom mogli obratiti i zašto se poigravaju s ljudima. Predsjednik Vranićeve organizacije Nedeljko Mitrović bio je obaviješten o identifikaciji, kao i Boro Peulić, član Savjetodavnog odbora Instituta u ime Vranićeve organizacije. Bio je obaviješten i Operativni tim Vlade RS i njegov predstavnik je bio prisutan", rekao je Bogdanić i pozvao sve organizacije da rade više na tome da njihovi članovi daju krv, jer mnogi od 432 prijavljenih to nisu učinili.
Porodice su zatražile sastanak u roku sedam dana sa Operativnim timom RS za traženje nestalih kako bi zajednički bilo pronađeno rješenja za ove probleme.
U Područnoj kancelariji Instituta u Istočnom Sarajevu juče je identifikovano osam lica koja su u proteklom ratu stradala u Sarajevu i Podrinju. Šest identifikacija, uz prisustvo porodica i sudskog vještaka, završeno je juče, dok će dva nalaza biti identifikovana u Srbiji, gdje žive porodice ovih nestalih osoba. Identifikovani su: Marko Puljanović, Milena Mišić, Vasilije Delić, Boško Vujadinović, Savo Lazić, Žarko Milić, Branko Nikolić i Dragutin Kukić.
Porodicama ostale samo suze
Nikola Papaz, koji 18 godina traži sina Branislava, nestalog početkom rata u sarajevskom naselju Dobrinja, plačući je juče zamolio da mu pomognu da nađe bar jednu sinovljevu kost.
"Tako bih bar imao mjesto gdje ću doći da prislužim svijeću. Nikada nisam naišao na razumijevanje. Jednom mi je rečeno da bih mogao naći njegove posmrtne ostatke kod zgrade 'PTT inženjeringa', ali kada sam došao, to mjesto je već bilo preorano", kazao je Papaz.
Spaso Bjelica traži sina od 22. aprila 1992. godine i kaže da je hiljadu puta ispričao istu priču, ali svi ga saslušaju i odu.
"Raspitivao sam se na stotinu mjesta i gdje god sam došao, davali su mi lažne informacije. Molim sve sa obje strane da mi kažu gdje su kosti mog sina da tačno znam mjesto na kojem ću da plačem. Ovako plačem gdje god se nađem", kazao je Bjelica koji je je juče sa ostalim predstavnicima porodica bio ispred kosturnice u Miljevićima.