BiH

Prijedlog zakona o platama i naknadama neće se naći na sjednici Predstavničkog doma BiH

Prijedlog zakona o platama i naknadama neće se naći na sjednici Predstavničkog doma BiH
Prijedlog zakona o platama i naknadama neće se naći na sjednici Predstavničkog doma BiH
Mirsada Lingo Demirović

SARAJEVO - Ustavno-pravna komisija oba doma parlamenta BiH vratila je danas Vijeću ministara BiH Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, kojim se predviđa da zvaničnici primaju platu pola godine po isteku mandata.

Od Vijeća ministara BiH traži se da predloženi zakon uskladi sa zakonom usvojenim 2. marta u parlamentu BiH kojim je ukinuto pravo izabranih i imenovanih zvaničnika na takozvani bijeli hljeb godinu dana po isteku mandata. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH kojim se predviđa vremensko smanjenje naknade za "bijeli hljeb" sa 12 na šest mjeseci Vijeće ministara utvrdio je na sjednici 19. novembra 2015. godine, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora BiH.

Članovi Komisije dali su primjedbe i na još neke odredbe u Prijedlogu ovog zakona, posebno potcrtavši stavku o primanju pune plate u slučaju bolovanja, te stavku o šest plata otpremnine.

Novi izmijenjeni Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH neka prava ostavlja, ali neka i unapređuje, pa je tako  unaprijeđena stavka u kojoj stoji da zaposlenik u institucijama ima pravo na punu platu  na bolovanju u trajanju od mjesec dana, te da ima pravo na  otpremninu u iznosu od  šest punih plata.

Prijedlog ovog zakona, koji je izazvao velike polemike javnosti, trebalo je da se nađe u prvom čitanju na sjednici Predstavničkog doma BiH koja će biti održana u četvrtak.

Šefik Džaferović (SDA), član Komisije i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH, rekao je da su sve to pitanja o kojima treba da se raspravlja u Parlamentarnoj skupštini BiH.

"Tekst zakona koji smo dobili treba uskladiti sa aktuelnim zakonom o plaćama", rekao je Džaferović.

Potcrtava da je za njega najbitnija, kada je ovaj  zakon u pitanju, činjenica da "bijeli hljeb" više ne može da uđe kao institut u institucije BiH, niti u Zakon o platama. Dodaje da je stavka koja ga predviđa na šest mjeseci sa punom platom neprihvatljiva, te da takav zakon SDA neće podržati.

"Na Vijeću ministara je da sve popravi, pa i kada su u pitanju pune plaće za bolovanje od mjesec dana", rekao je Damir Arnaut, član Komsije iz SBB-a, te dodao da će ta stranka amandmanski djelovati kada su u pitanju druge stavke, odnosno otpremnina od punih šest plata.

"Sada tražimo da se stavka o 'bijelom hljebu' briše i da se uvaži činjenica da je on ukinut. Nadam se da će Vijeće ministara razmisliti i o otpremninama, pa da nas ne tjeraju da to rješavamo u amandmanskoj fazi", rekao je Arnaut.

Lazar Prodanović (SNSD), član Komisije, upozorio je na neodgovoran način rada Vijeća ministara BiH.

"Kako je moguće da najveća institucija izvršne vlasti u BiH postupa tako da nam dostavi zakon koji predviđa ponovno pravo na korištenje 'bijelog hljeba', a da je prethodno ovaj član zakona promijenjen", rekao je on i dodao da je sve ono što predviđa novi izmijenjeni Zakon o platama i naknadama nemoralno i nedozvoljeno u situaciji kada obični ljudi jedva preživljavaju i kada blizu 100.000 penzionera ima penziju manju od 300 KM.

Parlamentarci iz reda hrvatskog naroda  već od ranije su bili za to da se ovaj problem rješava cjelovito, te su takav stav zadržali i sada.

Najčitanije