BANJALUKA - Zbog učestalih sukoba između zakonodavne i izvršne vlasti, te blokada rada vlasti u pojedinim opštinama u RS, Savez opština i gradova RS zatražio je juče hitnu izmjenu Zakona o upravi i lokalnoj samoupravi RS.
O ovom problemu juče su predstavnici opština razgovarali sa Zoranom Lipovcem, ministrom lokalne uprave i samouprave RS, na sjednici Predsjedništva Saveza opština i gradova RS održanoj u Banjaluci.`U šest opština prijeti opasnost od potpune blokade rada vlasti, zbog čega je neminovna izmjena i dopuna Zakona o upravi i lokalnoj samoupravi`, rekao je Radomir Kezunović, predsjednik Predsjedništva Saveza opština i gradova RS.
On je kazao da je izglasavanje nepovjerenja načelnicima demokratski čin, ali da on mora biti legalno sproveden.
Naveo je da je, takođe, potrebna i izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.
`Mora se promijeniti položaj načelnika i odbornika. Načelnici imaju kompletnu odgovornost, ali nemaju srazmjerna prava, za razliku od odbornika koji gotovo nemaju odgovornost`, istakao je Lipovac.
On je rekao da se izmjenama neće spriječiti mogućnost opoziva načelnika opština, ali će položaj načelnika biti ojačan.
Zbog toga je imenovana i Radna grupa koja do 28. februara treba da izradi nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi i lokalnoj samoupravi. Taj nacrt bi, kaže Lipovac, u martu trebala da razmatra Vlada RS.
Opštine u kojima je dolazilo do sukoba izvršne i zakonodavne vlasti su Trebinje, Lopare, Bijeljina, Vlasenica, Čelinac, Foča i Čajniče.