BiH

Proglašena epidemija žutice

Proglašena epidemija žutice
Proglašena epidemija žutice
S. Jeremić

MODRIČA U opštinama Modriča i Vukosavlje u proteklih mjesec i po dana registrovano je 11 lica oboljelih od virusnog hepatitisa A i na tom području je proglašena epidemija.

Prema riječima Petra Blagojevića, direktora modričkog Doma zdravlja, kritično stanje je u OŠ `Sveti Sava` i `Sutjeska`, Srednjoškolskom centru `Jovan Cvijić`, te naseljima Dobrinja i Tarevci.

`Oboljelo je osmoro djece i tri odrasle osobe. Jedna osoba je još na Infektivnom odjeljenju dobojske bolnice gdje će se naknadno utvrditi da li se radi o hepatitisu A. Potrebno je zaustaviti širenje žutice, redovno se obilaze porodice oboljelih pacijenata i lica koja su s njima bila u kontaktu`, kazao je Blagojević.

Pored toga, vrši se dezinfekcija školskih prostorija kao i prostorija u domaćinstvima.

Doktori su naveli kako su neadekvatni higijenski uslovi jedan od osnovnih razloga nastanka žutice.

`U posljednjih pet dana nije bilo novih lica koja boluju od hepatitisa A. Obavijestili smo Institut za zaštitu zdravlja RS o novonastaloj situaciji`, istakao je Blagojević.

Mitar Tešanović iz Instituta zdravlja RS, je potvrdio da je epidemija hepatitisa A proglašena jer je broj oboljelih dovoljan za proglašenje epidemije.

On je naveo da domovi zdravlja na tom području sprovode mjere zaštite i prevencije među stanovništvom.

Hepatitis A izaziva oboljenje jetre, a simptomi obično počinju s groznicom, gubitkom apetita, mučninom, stomačnim tegobama i premorom. Ovi simptomi su obično nekoliko dana praćeni žutilom kože i očiju.

Najčitanije