SARAJEVO, BANJALUKA - Vaskrs, najveći hrišćanski praznik kojim se slavi vaskrsenje Isusa Hrista iz mrtvih i koji predstavlja suštinu hrišćanske vjere proslavili su juče pravoslavni vjernici širom BiH.
Vaskrs je praznik pobjede života nad smrću, dobra nad zlom.
Mitropolit dabrobosanski Nikolaj služio je juče svetu arhijerejsku liturgiju u sabornoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Sarajevu.
''Bog se javio ovom svetu radi našeg spasenja i radi nas, a ne radi sebe. Dok nije izašao na javnu službu i propoved, učeći sve ljude istinama vere, istinama ljubavi i istinama dobrodetelji, radio je vaskrsli drvodeljski posao u Nazaretu'', podsjetio je mitropolit Nikolaj.
Kazao je da je Isus Hristos stajao i klečao često na molitvi ne radi sebe, nego radi nas grešnih, a molio se nekad i po cijelu noć za djecu svih vremena i svih naroda.
Tokom liturgije, đakon Slađan Rajić rukopoložen je u čin prezvitera vojnog sveštenika, koji će ovu dužnost obavljati pri Ministarstvu odbrane BiH.
Liturgiji u sabornoj crkvi u Sarajevu su prisustvovali visoki predstavnik u BiH Valentin Incko i članovi diplomatskog kora.
Povodom Vaskrsa vladika banjalučki Jefrem služio je juče u sabornom hramu Svete trojice u Banjaluci svetu arhijerejsku liturgiju.
On je čestitao vjernicima najveći hrišćanski praznik tradicionalnim pozdravom Hristos vaskrse i poželio da radost Vaskrsa uđe u svaki dom i ljudsko srce.
Na liturgiji je pročitana i vaskršnja poslanica Njegove svetosti patrijarha srpskog Pavla i obavljeno pričešćivanje vjernika.
Vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije služio je svetu arhijerejsku liturgiju u sabornom hramu Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju.
Liturgije su služene u sjedištu Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske u manastiru Tvrdošu, kao i u drugim hramovima.
Proslava Vaskrsa u Mostaru počela je vaskršnjim ponoćnim bdijenjem u manastiru Žitomislić, gdje je ponoćnu liturgiju služio iguman Danilo Pavlović uz monahe tog manastira.
Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije služio je svetu arhijerijsku liturgiju u hramu Rođenja presvete Bogorodice u Bijeljini.
Paroh zenički, jerej Bojan Glišić juče je u hramu Rođenja presvete Bogorodice u Zenici služio arhijerejsku liturgiju povodom najvećeg hrišćanskog praznika.
U svim hramovima i manastirima na području zvorničke opštine služena su vaskršnja jutrenja.
Članice Kola srpskih sestara "Carica Milica" iz Zvornika podijelile su u porti crkve svetog Jovana Krstitelja vjernicima oko hiljadu vaskršnjih jaja. Vaskršnja jaja su podijeljena i u drugim gradovima.
Vaskršnje svečanosti na području Prijedora počele su tradicionalnim urancima vjernika u pravoslavne hramove gdje su služene vaskršnje liturgije i obavljena pričešća.
Proslavu Vaskrsa, kojoj je prethodila priprema višenedjeljnim postom, pravoslavni vjernici najprije počinju u hramovima, okupljeni u zajednici na svetoj liturgiji, čiji vrhunac predstavlja pričešćivanje - sjedinjenje sa Bogom.
Potom se proslava nastavlja u krugu porodice, gdje posebnu draž, naročito djeci, predstavlja tucanje šarenim vaskršnjim jajima.
Šareno jaje predstavlja simboliku Vaskrsa. Jaje je simbol rađanja života, pile prokljuje ljusku i izlazi, kao što je Hristos ustao iz mračnog groba i uznio se na nebo.
Kuzmanović otvorio Vaskršnji sabor
Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, prisustvovao je vaskršnjoj liturgiji u crkvi svetog Ćirila i Metodija u Ljubljani.
Kuzmanović je otvorio Vaskršnji sabor u organizaciji Saveza srpskih društava Slovenije, kojem su, između ostalih, prisustvovali Zdravko Begović i Predrag Filipov, ambasadori BiH i Srbije u Sloveniji, Majda Širca, ministar za kulturu u Vladi Slovenije, i Zoran Janković, gradonačelnik Ljubljane.
Predsjednik RS je izrazio zadovoljstvo što se Srbi u Sloveniji okupljaju, druže i njeguju svoju tradiciju, običaje i kulturu.
"U vremenu kada je RS stasala kao snažan politički i ekonomski faktor nekima to smeta, pa javno pozivaju na reviziju Dejtonskog sporazuma, kako bi se ugasila RS", upozorio je Kuzmanović i naglasio da ova generacija vodećih političara to nikada neće dozvoliti.