BANJA LUKA - Oko 50 radnika Novinsko-izdavačkog i štamparskog preduzeća "Oslobođenje" iz Banja Luke u utorak se treći put okupilo na mirnom protestu na Trgu Krajine, izrazivši tako nezadovoljstvo zbog lošeg materijalnog i socijalnog položaja.
Oni su nakon toga mirnom šetnjom otišli do zgrade vlade, a potom do tržnog centra "Tempo", čiji je vlasnik beogradska komapnija Delta, koja je većinski vlasnik i njihovog preduzeća.
U zahtevu radnika "Oslobođenja" se navodi da oni očekuju da će Vlada sa vlasnikom "Delte" naći realno rešenje kako bi zaposleni radili.
Oni potražuju zaostale plate iz prošle i ove godine, kao i uplatu doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje.
Radnici su nosili transparente na kojima je pisalo "Delta dosta pljačke idite iz RS", "Stop mobingu", "Prodaju našu imovinu, a nas šalju na ulicu", "Premijeru kuda sa 300 radnika Oslobođenja"..."Pažnja: Maksi akcija! Radnici 100 odsto na rasporodaju"...
Novinsko-izdavačko štamparsko preduzeće "Oslobođenje" pre četiri godine preuzela je "Darta trgovina" iz Banjaluke, koja je u vlasništvu beogradske kompanije "Delta DMD" i koja je kupila 65 odsto državnog kapitala "Oslobođenja" za simboličnu cenu od 100 KM.
Do tako niske cene je došlo zato što su obaveze preduzeća bile veće od vrednosti kapitala u njemu, a kupac se obavezao da će zadržati radnike i uplatiti njihove doprinose Penziono invalidskom osiguranju.