SARAJEVO Protiv bivšeg Ministarstva odbrane FBiH (FMO) podignuto je oko 10.500 tužbi, saznaju "Nezavisne" u Ministarstvu odbrane BiH koje vodi proces gašenja FMO.
Oko 5.500 tužbi podignuto je po osnovu radno-pravnih sporova, te 5.000 po osnovu imovinsko-pravnih sporova, a ukupan iznos koji bi Federacija trebalo da isplati po ovim tužbama još je nepoznat.
`Imamo podatke da je oko 800 ljudi dobilo presude i naplatilo od 3.000 KM do 4.000 KM po čovjeku, a oko 1.500 ljudi je u postupku naplate`, kaže Miro Grbavac iz Sindikata radnika FMO.
Vlada FBiH je u budžetu za 2007. godinu predvidjela 19 miliona KM za ove namjene. No, u Ministarstvu finansija napominju da je problem to što su neki vojnici tužili i više puta za isti iznos: kao pojedinci, kao pripadnici jedinice, te u grupi kolega koje su angažovale istog advokata. Ističu da je u toku uspostava baze podataka, kako pojedinci ne bi dobili novac više puta.
Pravobranitelj FBiH August Jančik kaže da je u Pravobraniteljstvu oko 8.000 tužbi pripadnika Vojske FBiH koji traže neisplaćene plate, topli obrok, jubilarne nagrade i regres. Nije mu poznato koliko će FBiH biti obavezna da isplati ukoliko svi tužitelji dobiju sporove.
`Tužbe se odnose na iznose od 200 do 1.500 KM, a manji broj se odnosi na veće iznose od 1.200 ili 1.800 KM. Međutim, ne znam koliko je to ukupno. Sada čekamo da bude formirana Vlada FBiH, pa da premijeru ponudimo da sve tužitelje pozovemo i ponudimo im dogovor prema kojem bismo im neisplaćena sredstva isplatili u po dvije tranše, bez sudskih sporova`, kaže Jančik, istaknuvši da broj tužbi nije konačan. Jančik kaže da će na ovaj način svoja potraživanja moći naplatiti samo oni koji su u zvaničnim evidencijama korisnika toplih obroka, regresa ili dobitnici jubilarnih nagrada.
Sekretar Vlade FBiH Ismet Trumić kaže da je u kratkom roku stiglo više od 100 pravosnažnih presuda za naplatu duga u iznosu od 500 do 5.000 KM, ali izražava bojazan da broj presuda može biti znatno veći.
U Ministarstvu finansija FBiH podsjećaju da je samo u prošloj godini po osnovu tužbi pripadnika Vojske FBiH i Ministarstva odbrane FBiH isplaćeno 15 miliona KM za oko 5.000 ljudi, a da nove pravosnažne presude pristižu svakodnevno. Procjenjuju da je oko 20.000 ljudi podnijelo tužbe za dvije neisplaćene plate i jedan regres, a sve ove presude tretiraju se kao unutrašnji dug.
Pravobranitelji FBiH napominju da od 12.500 tužbi protv Federacije, najveći dio dolazi upravo od pripadnika Vojske FBiH i radnika FMO.