BiH

Provjera će biti gotova i prije roka

V. POPOVIĆ

BANJALUKA - Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić potvrdio je juče da je Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK)dostavio imena svih kandidata za funkcije ministara i zamjenika u Savjetu ministara BiH.

Špirić očekuje od SIPA i CIK BiH da izvrše provjeru kandidata i prije predviđenog roka od mjesec dana kako bi već u prvoj sedmici februara mogao biti potvrđen novi kabinet i zakazana sjednica parlamenta BiH.

On je kazao da imena kandidata koja je poslao na provjeru ne želi da navodi sve dok se procedura ne završi radi zaštite njihovog digniteta.

U SIPA i CIK BiH potvrdili su da su im dostavljena imena šest kandidata u četvrtak popode, te da u toku dana (petak) očekuju i preostala imena.

Dostavljena su imena kandidata SNSD-a Sredoja Novića za ministra civilnih poslova, Slobodana Puhalca, kandidata za ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, te Ane Trišić-Babić, kandidata za zamjenika ministra inostranih poslova. SIPA i CIK BiH dostavljeni su i imena kandidata Stranke za BiH Svena Alkalaja za mjesto ministra spoljnih poslova, Safeta Halilovića, kanidata za ministra za izbjeglice i ljudska prava, te Srđana Arnauta, kandidata za zamjenika ministra pravde.

Član Centralne izborne komisije BiH Suad Arnautović najavio je da će CIK BiH na prvoj sjednici u utorak ili srijedu izvršiti sve potrebne provjere i potvrditi imena kandidata za navedene funkcije.

`CIK BiH ima rok od osam dana da provjeri kandidate, ali imajući u vidu da su pojedini kandidati već prošli proceduru provjere kao poslanici očekujemo da će taj rok biti i kraći od predviđenog`, kazao je Arnautović.

I Mirza Lišinović, pomoćnik direktora SIPA, potvrdio je da je predsjedavajući Savjeta ministara BiH dostavio imena šest kandidata za ministre i zamjenika u četvrtak koja su već na provjeri.

`U Savjetu ministara BiH je devet ministarstava tako da je potrebno uraditi provjeru za 18 kandidata, devet ministara i devet zamjenika. Po Zakonu o Savjetu ministara BiH obaveza SIPA je da u roku od mjesec dana provjeri vjerodostojnost podataka`, kazao je on.

On očekuje da će provjeru imena za ministre i zamjenike završiti i prije predviđenog roka od mjesec dana kako SIPA ne bi predstavljala smetnju formiranju Savjeta ministara BiH.

HDZ BiH je za ministra finansija i trezora BiH predložila Dragana Vrankića, a Barišu Čolaka za ministra pravde. Ivo Vincetić kandidat je HDZ BiH za zamjenika ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mijo Krešić za zamjenika ministra bezbjednosti, Slavko Marin za zamjenika ministra za ljudska prava i izbjeglice, a Marina Pendeš za zamjenika ministra odbrane BiH.

Partija demokratskog progresa kandidovala je Igora Crnatka za zamjenika ministra odbrane BiH, a Zorana Tešanovića za zamjenika ministra komunikacija i transporta BiH. Predsjedništvo HDZ 1990 odlučilo je da kandidat za ministra prometa i komunikacija bude Božo Ljubić, predsjednik HDZ 1990.

Za zamjenika ministra odbrane kandidovan je Niko Grubišić, a za zamjenika ministra za ljudska prava i izbjeglice Perica Jelečević. Vilim Primorac kandidat je za zamjenika ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, dok je za zamjenika ministra bezbjednosti kandidovan Stanko Slišković. SDA je za ministra odbrane predložila Selmu Cikotića, za ministra bezbjednosti Tarika Sadovića, za zamjenika ministra civilnih poslova Senada Šepića, a zamjenika ministra finansija Fuada Kasumovića.

Najčitanije