BiH

Provjeravaju i Amira Jaganjca

M. Čubro

SARAJEVO Kantonalno tužilaštvo Srednjebosanskog kantona (SBK) provodi predistražne radnje o mogućoj umiješanosti aktuelnog predsjednika Vrhovnog suda FBiH Amira Jaganjca u oduzimanju poslovnog prostora firmi "Savremena administracija" i njegovoj nezakonitoj dodjeli preduzeću "AC Quattro", čiji je vlasnik Bakir Alispahić, ratni ministar MUPa RBiH.

Informaciju je juče potvrdio Meho Bradić, kantonalni tužilac SBK.

`Dobili smo kriviču prijavu protiv deset osoba iz Kantonalnog tužilaštva i suda u Sarajevu i policije, među kojima je i Amir Jaganjac, predsjednik Vrhovnog suda FBiH. Jaganjac je prijavljen za zloupotrebu položaja u vrijeme dok je bio predsjednik Kantonalnog suda u Sarajevu. Još nismo donijeli naredbu o otvaranju istrage u ovom predmetu jer smo tek dobili određenu dokumentaciju od MUP-a FBiH. Sada treba da saslušamo osobe koje se dovode u vezu s ovim predmetom`, kazao je Bradić.

Krivičnu prijavu je podnio direktor firme `Savremena administracija` Sarajevo zbog, kako tvrdi, nezakonitog oduzimanja poslovnog prostora firmi na čijem je čelu i dodjeli tog prostora kompaniji `AC Quattro`. U krivičnoj prijavi, na osnovu koje su i otvorene predistražne radnje, stoji da je advokat Amir Salihagić u ime firme `Savremena administracija` sklopio sudsku nagodbu kojom je poslovni prostor u centru Sarajeva dodijeljen Alispahićevoj firmi. Međutim, Kantonalni sud u Sarajevu poništio je ovu nagodbu jer Salihagić nije imao punomoć za njeno sklapanje. Poslovni prostor je vraćen firmi `Savremena administracija`.

`Begzada Gavrankapetanović-Salihagić, tadašnji sudija, a danas predsjednik Kantonalnog suda u Sarajevu, pomogla je svom suprugu advokatu Amiru Salihagiću da neovlašteno sudjeluje u raspravi i potpiše sudsku nagodbu. Begzada Gavrankapetanović-Salihagić i tadašnji predsjednik Kantonalnog suda u Sarajevu Amir Jaganjac omogućili su skrivanje ove nagodbe, koju smo dobili tek nekoliko mjeseci nakon njenog sklapanja. Nagodbu nikad zvanično nismo dobili. U ovom postupku Alispahiću je omogućeno da nezakonito koristi naš poslovni prostor bez naknade, te na taj način pričini visoku materijalnu štetu našoj firmi`, piše u ovoj krivičnoj prijavi.

Jaganjac, pak, tvrdi kako nikad nije mogao na bilo koji način uticati na bilo kojeg sudiju da donese bilo kakvu presudu.

`Potpuno je nelogično optužiti me za nešto što ni na koji način nisam mogao uraditi. Niti jednom sudiji nisam smio bilo šta sugerireti, a pogotovo kakvu će presudu donijeti, te hoće li nekom nešto biti dostavljeno ili ne. To je jednostavno nelogično i nemam pojma o tome. Prvi put čujem da me se dovodi u vezu s tim predmetom. Ingerencije predsjednika suda ne dozvoljavaju bilo kakvo miješanje u rad sudija`, rekao je juče Jaganjac.

Preduzeće `Savremena administracija` Sarajevo nekoliko godina vodi sudski spor s kompanijom `AC Quattro` o vlasništvu nad 500 kvadrata poslovnog prostora u centru Sarajeva. Poništenom sudskom nagodbom ovaj je prostor vraćen `Savremenoj administraciji`, ali firme Bakira Alispahića još koriste taj prostor ne plaćajući naknadu. U toku je i sudski spor za isplatu naknade za korištenje poslovnog prostora u iznosu od oko pet miliona KM.

Sekretarica Begzade Gavrankapetanović-Salihagić juče je rekla da će Gavrankapetanović-Salihagićeva danas odgovoriti nakon našeg pismenog upita.

Najčitanije