BiH

Prvi korak ka liberalizaciji poštanskog tržišta

Agencije

BANjALUKA - Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske (RS) Nedeljko Čubrilović izjavio je u utorak da je Zakon o poštanskim uslugama prvi korak ka liberalizaciji poštanskog tržišta u RS i BiH.

"Njime je precizno definisan inspekcijski nadzor, kao i finansiranje rezervisanih poštanskih usluga i finansiranje nerentabilnih pošta", rekao je Čubrilović Srni.

Zakon o poštanskim uslugama u RS   danas je stupio na snagu, izuzev      jednog    član koji uređuje sufinansiranje "Pošta Srpske" iz Budžeta RS, čija primjena bi trebalo da počne    1. januara naredne   godine.

"Ima poštanskih šaltera potrebnih za potpunu pokrivenost stanovništva i teritorije RS, ali nisu svi finansijski održivi niti rentabilni, a koji se pokažu takvima biće obaveza Vlade RS da žPoštama Srpskež iz Budžeta RS refundira dio sredstava", rekao je Čubrilović. 

On je dodao da je novi zakon usklađen sa direktivama Svjetskog poštanskog saveza, Evropskog parlamenta i Savjeta Evrope i sa Zakonom o poštama BiH.

U oblasti poštanskog saobraćaja svoje nadležnosti vrše Vlada RS, Ministarstvo saobraćaja i veza RS, Savjet ministara BiH, Ministarstvo komunikacija i saobraćaja BiH i Agencija za poštanski saobraćaj BiH.

Prema ovom zakonu, sva pravna i fizička lica u RS račune za izvršene usluge od danas više neće moći slati preko vlastitih dostavljača ili inkasanata već će ih korisnicima morati dostavljati isključivo posredstvom "Pošta Srpske" kao jedinog javnog poštanskog operatera u RS.

Najčitanije