SARAJEVO - Švedska će nastaviti saradnju sa BiH i biće njen bilateralni donator u sljedeće četiri godine, pri čemu će joj pružati punu podršku na putu ka EU, rekli su u srijedu predstavnici švedskog MIP-a i Švedske međunarodne organizacije za razvojnu pomoć (SIDA).
Ambasador Švedske u BiH Bose Hedberg i rukovodilac Kancelarije za BiH SIDE Anders Hedlund sastali su se u srijedu u Sarajevu sa ministrom finansija i trezora BiH Draganom Vrankićem.
Delegacija švedskog MIP-a i SIDE boravi u dvodnevnoj posjeti BiH, radi detaljnog upoznavanja o aktuelnim stanjem u BiH, kao i aktivnostima koje bi bile uključene u radnu strategiju SIDE za BiH od 2011. do 2014. godine.
Predstavnici švedske delegacije pokazali su interesovanje za jačanje institucija BiH, lokalnih zajednica i civilnog društva.
Vrankić je pozdravio namjere i planove SIDE, naglasivši značaj njihovog višegodišnjeg angažmana u reformama u BiH.
''Pripremamo strategiju razvoja BiH koja bi trebalo da bude putokaz stvaranju dobre atmosfere za privlačenje kapitala i otvaranje novih radnih mjesta. Ali, za optimalan sistem, po mjeri svih naroda i građana u BiH, kakav želimo napraviti, potrebno je provesti i određene strukturalne reforme'', rekao je Vrankić.