BiH

Puštena u rad sortirnica za otpad

A. Šušnjar

SARAJEVO Predstavnici Evropske komisije, Vlade Kantona Sarajevo i preduzeća Rad juče su na sarajevskoj gradskoj deponiji Smiljevići pustili u rad sortirnicu za odvajanje i presovanje otpada. Za opremanje prve sortirnice u BiH Evropska komisija je izdvojila 560.000 KM, a Komunalno preduzeće "Rad" je utrošilo oko 120.000 KM za izgradnju hale za smještaj sortirnice.

`Čast nam je što otvaramo prvi ovakav pogon u BiH. Radom ove sortirnice za 20 do 30 odsto smanjićemo priliv smeća u gradsku deponiju, što je veoma važno za zaštitu okoliša. U sortirnici će se razdvajati papir, plastika i metal, a onda će se taj otpad prevoziti u firme koje se bave recikliranjem`, kazao je Selim Babić, direktor preduzeća `Rad`.

Zlatko Petrović, ministar za prostorno uređenje i zaštitu okoliša KS, kazao je da je sortirnica kruna projekta recikliranja otpada u Kantonu Sarajevo.

`Oprema za ovu sortirnicu je nabavljana od 2003. godine i zahvaljujući Evropskoj komisiji sortirnica je napokon spremna za rad. U sklopu projekta recikliranja otpada u Kantonu Sarajevo izgrađen je veliki broj reciklažnih punktova s kontejnerima za odvojeno odlaganje smeća. Molim sve građane Kantona Sarajevo da prihvate ovaj projekat i da odvajaju smeće prilikom odlaganja`, poručio je Petrović.

`Ovo je veoma dobar dan za BiH, ali i za poreske obveznike u Evropi, jer će znati da je njihov novac ovdje dobro utrošen. Potrebno je dodatno ulaganje u nabavku kontejnera i vremenom ovaj projekat može biti dobar posao, ali prije svega bitan je zbog očuvanja okoliša`, kazao je Kjartan Bjornson, šef Odjela za ekonomski razvoj i prirodne resurse Evropske komisije u BiH.

U sklopu projekta recikliranja otpada do sada je u sarajevskim opštinama izgrađeno 150 reciklažnih punktova sa specijalnim kontejnerima za prikupljanje papira, plastike i metala. U toku je postavljanje novih 300 kontejnera za odvojeno odlaganje otpada na području opštine Novo Sarajevo.

Najčitanije