BANJALUKA, SARAJEVO - Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH izrazila je juče iznenađenje zbog ćutnje i izostanka reakcije čelnih ljudi FTV povodom emitovanja priloga u kojem su najviši zvaničnici RS prikazani kao pripadnici Trećeg rajha i zatražila od rukovodstva ove medijske kuće da ispita cijeli slučaj i preduzme potrebne mjere.
Reakcija je uslijedila nakon što je u ponedjeljak naveče u emisiji "60 minuta" prikazan ulomak iz njemačkog igranog filma "Untergang" koji govori o kraju nacističke Njemačke.
U spornoj sceni su firer Adolf Hitler, ministar propagande Jozef Gebels, šef njemačkog vazduhoplovstva Herman Gering, generalni sekretar Nacističke partije Martin Borman, te generali Krebs i Jodl karikirani kao premijer RS Milorad Dodik, predsjedavajući Savjeta ministara Nikola Špirić, član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, Rajko Vasić, generalni sekretar SNSD-a, te Aleksandar Džombić, ministar finansija RS.
"RAK je iznenađen izostankom reakcije i ćutnjom Upravnog odbora, Programskog savjeta i rukovodstva RTV FBiH koji su najodgovorniji za kreiranje uređivačke politke", navedeno je u saopštenju RAK-a, i pozvao ih da preduzmu potrebne mjere i aktivnosti.
U RAK-u poručuju da se, potpuno poštujući slobodu uređivačke politike i nezavisno novinarstvo, te satire kao specifičnog oblika izražavanja, prikazivanjem ovakve vrste sadržaja u informativnim programima, ozbiljno ugrožavaju profesionalni i etički standardi koje javni servisi treba da primjenjuju i ugrožava funkcija javnog servisa.
Mirnes Zukanović, viši stručni saradnik za odnose s medijima i javnošću RAK-a, odbio je da kaže hoće li ta agencija kazniti FTV zbog ovog priloga.
"Naš stav ne predstavlja prejudiciranje ishoda postupka ispitivanja eventualnog kršenja Kodeksa o emitovanju RTV programa, koji je u vezi s predmetnim programom otvoren po službenoj dužnosti. Taj predmet biće riješen u redovnoj proceduri, te nećemo davati bilo kakve komentare dok sve činjenice ne budu u potpunosti ispitane", rekao je on.
Upravni odbor RTV Federacije BiH će u ponedjeljak razmatrati eventualne sankcije povodom prikazivanja priloga u emisiji "60 minuta" u kojem su čelni ljudi RS i BiH prikazani kao pripadnici Trećeg rajha, potvrdio je Igor Soldo, predsjednik Upravnog odbora.
"RAK je to zatražio i mi to moramo iznijeti na sjednici. Imamo odranije zakazanu sjednicu za ponedjeljak i tada ćemo to iznijeti", rekao je Soldo.
Sporni snimak je naišao na oštre kritike javnosti u BiH, a poziv da se oglasi o ovom slučaju RAK-u su uputili i ombudsmani BiH.
Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, izjavio je da poređenje zvaničnika iz RS za Trećim rajhom predstavlja govor mržnje koji nijedan javni servis ne bi smio da objavi i da je to direktan udar na BiH, a ne samo na ljude koji se pominju.
"To što smo mogli da vidimo na javnom servisu Federalne TV nezapamćeno je u bilo kojoj civilizovanoj zemlji, jer se radi o nepristojnoj manipulaciji i o govoru mržnje koji nijedan javni servis nigdje ne bi mogao, a ni smio da pusti", rekao je Radmanović.
On je naglasio da jedan broj ljudi u Sarajevu, kojima pomaže i dio međunarodnih činovnika u BiH, stvara stanje u BiH koje može biti neizdrživo.
"Staviti u kontekst fašizma ljude koji su dokazani antifašisti, koji u ovom momentu po volji građana u BiH obavljaju najodgovornije funkcije, ne samo da je neprimjereno, nego je direktan udar na BiH u cjelini, a ne samo na te ljude", smatra Radmanović.
On je ocijenio da zapanjuje to što se niko od onih koji komentarišu sve i svašta u BiH, a žive u Sarajevu, bez obzira da li su međunarodni ili domaći, ne oglašava u vezi s tim.
Sulejman Tihić, lider SDA, kazao je da RAK treba da radi u skladu sa zakonom i poručio da je sporni video-snimak pretjerivanje.
"Treba da se čuvamo takvih stvari. To nije dobro, danas se našao Dodik u toj situaciji, a sutra se može naći neko drugi", kazao je Tihić.
Pomenuti prilog je skinut iz njemačkog filma "Untergang" koji je snimljen prema istinitom događaju, a prikazuje posljednje dane Adolfa Hitlera i nacističkog vrha pred kapitulaciju nacističke Njemačke.