BEOGRAD - Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić i ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije Slobodan Lalović dogovorili su juče da RS u naredna dva do tri mjeseca isplati zdravstvenim ustanovama u Srbiji kompletan dug, koji iznosi oko 18 miliona evra.
Dogovor je postignut u Beogradu, gdje su ministri potpisali Sporazum o unapređenju saradnje u oblasti zdravstvene djelatnosti i socijalne zaštite. Sporazum će omogućiti da zdravstvene ustanove iz RS i Srbije sarađuju i direktno ostvaruju poslovne odnose.
`Sporazum omogućava direktnu saradnju zdravstvenih ustanova iz RS s najvećim zdravstvenim ustanovama iz Srbije, kao što su Klinički centar Srbije, VMA, Kardiovaskularni institut Dedinje, koji su i do sada pružali usluge pacijentima iz RS`, rekao je Škrbić.
Lalović je ocijenio da će sporazumom saradnja u oblasti zdravstva RS i Srbije biti podignuta na kvalitetniji nivo, te na viši nivo podići zdravstvene usluge u cijelom regionu.
`To znači da organi i organizacije, zdravstvene ustanove i ustanove socijalne zaštite Srbije i RS mogu sarađivati i direktno uspostavljati poslovne odnose`, precizirao je Lalović
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić, koji je prisustvovao potpisivanju sporazuma s ministrom Lalovićem, je dogovorio da 640 ratnih vojnih invalida RS koji imaju državljanstvo Srbije dobijaju invalidnine iz budžeta Srbije, što na godišnjem nivou iznosi oko milion evra.
Potpisani sporazum predstavlja realizaciju dijela Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama RS i Srbije.