SARAJEVO Mislim da je vrijeme da Kancelarija visokog predstavnika (OHR) napusti BiH, jer je ta institucija međunarodne zajednice, ovakva kakva jeste, izvršila svoju misiju, izjavio je juče predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović.
`Smatram da međunarodna zajednica treba da ostane u BiH, ali treba da djeluje savjetodavno i dobronamjerno, usklađujući put BiH prema Evropskoj uniji (EU). BiH više ne trebaju institucije koje su iznad demokratski izabranih pojedinaca i organa`, kazao je on u kontekstu predstojeće sjednice Vijeća za provedbu mira (PIC) u BiH, koja će biti održana 26. i 27. februara u Briselu.
Članovi Predsjedništva BiH, koji o ovom pitanju nemaju jedinstven stav, prisustvovaće sjednici PIC-a na poziv OHR-a, bez obzira, kako kaže Radmanović, na eventualni uticaj Predsjedništva BiH na donošenje konačne odluke o budućnosti OHR-a.
`Lično mislim da Predsjedništvo BiH nema uticaj na to i da su se zemlje članice PIC-a već opredijelile, te da nam je poziv upućen samo da se čuje mišljenje članova Predsjedništva BiH`, dodao je on.
Istakao je da njegove stavove ne treba shvatati kao `bitku nekoga iz BiH protiv međunarodne zajednice`.
Kako je ranije najavljivano, PIC bi trebao razmatrati i plan redukovanja broja pripadnika EUFOR-a u BiH, što je, ukoliko takva odluka bude usvojena, Radmanović naveo kao dodatni argument za okončanje mandata OHR-a.