BiH

Radmanović i Incko o aktuelnim pitanjima u BiH

Agencije

BANJA LUKA - Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović u ponedjeljak je sa visokim predstavnikom međunarodne zajednice Valentinom Inckom razgovarao o aktuelnim političkim pitanjima u BiH, saopšteno je iz Radmanovićevog kabineta.

Kako je navedeno, posebno je bilo reči o pristupanju BiH evroatlanskim integracijama, reformi ustava, transformaciji kancelarije visokog predstavnika i ispunjavanju preostalih ciljeva i uslova, popisu stanovništva, regionalnoj saradnji, odnosima sa susedima i drugim pitanjima.

"Visoki predstavnik je zahvalio članovima Predsedništva BiH za odluku o upućivanju jedinice Oružanih snaga BiH u Avganistan, koja je pored drugih, doprinela dobijanju članstva BiH u MAP-u pri NATO-u", kaže se u saopštenju i dodaje da je ta odluka Predsedništva BiH pozdravljena i pozitivno ocenjena od međunarodne zajednice.

Radmanović je rekao da sada ostaje da se reši teže pitanje, vojne imovine, s obzirom na različite stavove koji u vezi s tim postoje u BiH.     On je naglasio da to nije nadležnost Predsedništva BiH, već da se ovo pitanje mora rešavati sporazumno između premijera entiteta i Saveta ministara BiH, kako i nalaže Zakon o oružanim snagama BiH.     Što se tiče promena Ustava, sagovornici su se složili da je propušteno vreme da se izvrše one promene oko kojih se mogao postići dogovor, vezano za Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, tako da sada nije realno zbog izbora bilo šta učiniti po ovom pitanju.

Ustavne razgovore o ovome treba nastaviti nakon što se u oktobru održe opšti izbori u BiH.

Radmanović je ponovio svoj raniji stav da Kancelarija visokog predstavnika treba što pre da se transformiše u specijalno predstavništvo Evropske unije, tako da će domaći političari morati preuzeti odgovornost na sebe.

Istovremeno, Radmanović je, kako je saopšteno, izrazio pesimizam u pogledu mogućnosti brzog dogovora oko popisa imovine, zbog različitih stavova u BiH, što je jedan od uslova za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika.

Radmanović i Incko su razmenili informacije o saradnji zemalja regiona, a pre svega o susretu predsednika Srbije, Turske i predsedavajućeg Predsedništva BiH, održanom u subotu u Istanbulu, navedeno je u saopštenju.

Najčitanije