BiH

Radnici Boske ponovo u štrajku

Radnici Boske ponovo u štrajku
Radnici Boske ponovo u štrajku
Predrag Klincov

BANJALUKA - Radnici banjalučke robne kuće "Boska" juče su ponovo stupili u štrajk zahtijevajući da im novi većinski vlasnik preduzeća objasni kada namjerava isplatiti 24 zaostale plate.

Radnici "Boske" su se juče ujutro u znak protesta zaključali u prizemlju robne kuće, ali su ubrzo poslije razgovora sa sindikalnim rukovodstvom otključali objekat.

Branka Gostić, predsjednik Sindikata "Boske", kazala je da od srbijanskog konzorcijuma "Zekstra-Delta" traže u skladu sa potpisanim privatizacionim ugovorom isplatu 24 zaostale plate, naknade za tople obroke, te uplatu zdravstvenog i penzionog osiguranja.

"Želimo da novi poslodavac dođe u robnu kuću i radnike upozna sa njihovim daljim statusom i isplatom zaostalih primanja. Mi samo tražimo ono što je po zakonu i što nam pripada", istakla je Gostićeva.

Ona je, takođe, pozvala Vladu RS, koja je beogradskom konzorcijumu prodala državni kapital "Boske", da izvrši pritisak na kupca kako bi bila riješena dugogodišnja agonija radnika.

Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma RS, koji je potpisao privatizacioni ugovor za "Bosku", kazao je da će Dragan Đurić, vlasnik "Zekstre", doći danas u 12 časova na sastanak sa predstavnicima tog ministarstva.

Gluhaković je potvrdio da je konzorcijum "Zekstra-Delta" privatizacionim ugovorom preuzeo obavezu izmirenja svih radničkih potraživanja, ali da njime nije utvrđen rok do kada bi to trebalo da uradi.

"Ugovorom je definisano da će se konzorcijum po izvršenju revizije zaposlenih i obaveza firme sa Sindikatom i menadžmentom 'Boske' dogovoriti o toku isplata dohodaka", napomenuo je Gluhaković.

On je dodao da će od novog vlasnika "Boske" tražiti da zakaže sjednicu Skupštine akcionara ove robne kuće na kojoj bi postavio svoj menadžment i preuzeo rukovođenje firmom.

Radnici "Boske", koji su i u nedavnom protestu zbog teške materijalne situacije zaključali ulaze u robnu kuću, izrazili su odlučnost da to ponovo urade ukoliko ne dobiju odgovor većinskog akcionara.

Konzorcijum "Zekstra-Delta" kupio je krajem maja oko 58 odsto akcija "Boske" za tri miliona evra.

Najčitanije