BANJALUKA - Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je da je vrlo ozbiljna ocjena iz presude Haškog tribunala da su šestorica visokih funkcionera nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne i članovi državnog i vojnog vrha Hrvatske bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata.
"Međutim, optužnicom nisu bili obuhvaćeni zločini na koje upozoravamo, a koji su se dogodili na prostorima na kojima je stradalo srpsko stanovništvo od Glamoča do Mrkonjić Grada", rekao je Radojičić novinarima.
Prema njegovim riječima, treba imati u vidu i dosadašnju neobičnu praksu Haškog tribunala da se u drugostepenim presudama potpuno preinači ocjena iz prvostepenih.
"Ovo je prvostepena presuda koja je dala visoke kazne zatvora i ocjenu o udruženom zločinačkom pokretu iz koje može da proizalazi niz drugih političkih ocjena i postupaka", dodao je Radojičić.
On je naglasio da presudu ne bi dovodio u vezu sa mogućim pritiscima na političke predstavnike Hrvata u BiH.
"Ovdje postoji individualno identifikovana krivica određene grupe ljudi, koji su imali rukovodnu, objektivnu ili subjektivnu odgovornost i to ne treba izjednačavati sa bilo čijom kolektivnom krivicom, a pogotovo ne treba prenositi u sadašnje vrijeme da se na bazi ove presude vrši pritisak na nekoga u sadašnjim političkim bitkama", kaže Radojičić.
Sudsko vijeće Haškog suda preusudilo je većinom glasova da je sukob HVO i Armije BiH bio međudržavni sukob te da su šestorica visokih funkcionera nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne i članovi državnog i vojnog vrha Hrvatske bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata.