BiH

Radulj: Tužbe mogu ići samo na bh. adresu

Srna

BANJALUKA - Tužbe civilnih žrtava rata i porodica poginulih tokom granatiranja Sarajeva za materijalnu i nematerijalnu štetu protiv Republike Srpske ne bi trebalo da imaju negativan ishod po Srpsku, jer sve međunarodne konvencije pasivnu legitimaciju daju državi, a ne entitetima, izjavio je Slobodan Radulj, glavni pravobranilac RS.

"Bilo bi dobro da je RS država, pa da nas tuže kao državu, a ovako oni koji budu primjenjivali zakone moraće da imaju u vidu da se može tužiti jedino BiH kao međunarodno priznata država", rekao je Radulj.

On je dodao da su tužbe koje su podnesene protiv RS zastarjele i da su svi sudski rokovi prošli, te da je Pravobranilaštvo dalo adekvatne procesne odgovore na njih, zbog čega se očekuje da nadležni sud u Sarajevu postupi prema zakonu.

Komentarišući osnov za tužbu, za koji je uzeta presuda Haškog tribunala komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa Stanislavu Galiću, Radulj je rekao da krivična presuda definiše individualnu odgovornost i da za ratni zločin ne može biti odgovoran cijeli narod, niti entitet.

Na Opštinskom sudu u Sarajevu danas je održano drugo pripremno ročište u slučaju Unije civilnih žrtava rata sa područja Kantona Sarajevo protiv RS.

Tužbu su pokrenuli invalidi civilne žrtve rata, te članovi porodica poginulih tokom granatiranja Sarajeva. Do sada je pokrenuto oko 3.200 tužbi, dok je u pripremi još 800.

Najčitanije